Si të zgjidhni TV

TV para

Mirë, është koha për të filluar blerjen e një TV të ri për dhomën tonë të ndenjes dhe padyshim që kjo detyrë, e cila në fillim mund të duket si diçka e thjeshtë për t'u kryer, ndërlikohet herë pas here. Televizione meEkran LED, Ultra HD, OLED, me një mori lidhjesh, që është një TV Smart, me përmasa super të mëdha, me një ekran të lakuar, me një ekran ekstra të sheshtë ...

Trueshtë e vërtetë që shumë prej nesh, gjëja e parë që duhet të shikojmë është buxheti që duhet të shpenzojmë për këtë televizion të ri dhe pastaj të vlerësojmë numrin e opsioneve që kemi në dispozicion në treg. Kjo është arsyeja pse sot ne duam të ndajmë me ju një seri këshillash në lidhje me shtigjet që mund të zgjedhim përpara se të blejmë një TV të ri për dhomën tonë të ndenjes. Në këtë rast do të shohim disa nga opsionet e disponueshme në treg, me ato në dorëne duhet të zgjedhim mirë pasi që televizionet nuk ndryshohen çdo dy vjetsi smartphone.

Para fillimit, gjëja e parë që duhet të marrim parasysh është buxheti ynë pasi që lloji i televizionit që mund të blejmë do të varet nga ai. Me kalimin e kohës, televizionet bien në çmim dhe është e qartë se përqendrimi tek ai tani është marrëzi pasi me kalimin e viteve ky treg evoluon me hapa të mëdhenj dhe çmimet bien ndjeshëm. Kështu që ajo që kushton një TV 4K UHD sot në një periudhë të shkurtër do të ulet, megjithëse është e rëndësishme të merren parasysh disa faktorë para se të filloni blerjen dhe kjo është arsyeja pse sot ne do të shohim disa këshilla para se të fillojmë blerjen.

Smart TV

Në përputhje me AirPlay 2 apo jo?

Me ardhjen e përputhshmërisë së AirPlay 2 dhe HomeKit me TV nga firma të ndryshme, është e rëndësishme të konsiderojmë këtë mundësi kur do të blejmë një TV të ri. Modelet Samsung janë ato që ofrojnë më shumë modele të disponueshme me këtë teknologji të re të zbatuar në to, kështu që nëse jeni përdorues i pajisjeve Apple Një prej këtyre televizioneve është i përshtatshëm për ju që të shikoni përmbajtjen tuaj në televizion dhe gjithashtu të jeni në gjendje të përdorni produkte të pajtueshëm me HomeKit.

Kjo teknologji e re Wasshtë zbatuar këtë vit 2019 dhe pritet që me kalimin e kohës të vazhdojë të zgjerohet Me pak fjalë, në të gjitha markat e televizioneve, kjo ju intereson nëse keni një produkt të Apple ose planifikoni ta blini me kalimin e kohës pasi është interesante të jeni në gjendje të shijoni këto teknologji.

Divan TV

Madhësia dhe rezolucioni i televizorit

Për të ditur saktësisht madhësinë që ju nevojitet për ekranin tuaj në shtëpi (duke lënë mënjanë atë për më të madh, aq më mirë) ajo që duhet të shikojmë është distanca në të cilën ne do të shikojmë TV nga divani, tavolina ose të ngjashme. Kjo është e rëndësishme por nuk është diçka që duhet ta ndjekim në letër dhe secila prej tyre mund të kërkojë masa të ndryshme nga ato të propozuara fillimisht nga vetë shitësi ose nga mesataret botërore.

Për këtë, ekzistojnë masa standarde nga të cilat ato ofrojnë Shoqëria e Inxhinierëve të Filmit dhe Televizionit, të cilat fillimisht flasin për rezolucione të plota HD kur distanca e shikimit duhet të jetë midis dy dhe pesëfishit të gjerësisë së pajisjes. Nga ana tjetër, thuhet se për rezolucionet UHD distanca e shikimit është gjysma, midis ekuivalentit të gjerësisë së televizorit dhe 2,5 herë më shumë se matja. Si mund ta them këtë Indicshtë indikative dhe nuk duhet të merret me vlerën nominale.

Madhësia e televizionit do të varet nga sasia e parave që dëshironi të shpenzoni në shumicën e rasteve, kështu që në parim ideja është që ne të mund të hyjmë lehtë në vendin ku dëshironi ta instaloni, qoftë në majë të një orendi ose të ngjashme. . Baza është se rregullimin e rezolucionit që kemi përmendur më lart në një mënyrë të përafërt është e mjaftueshme për të parë TV mirë nga çdo kënd dhe distancë.

TV Samsung 4k

Ekran i sheshtë apo ekran i lakuar?

Tani për tani një TV me një ekran të lakuar është shumë më i përballueshëm sesa kur u lansuan dhe kjo është arsyeja pse rekomandimi këtu është që të shikoni këto modele para se të filloni blerjen. Qëndroni para një TV të lakuar dhe provoni përvojën e shikimit që ai mund t'ju japë para çdo gjëje tjetër. Ndërsa është e vërtetë që nuk është një liqen transcendental në blerje, ju mund të pëlqeni zhytjen e ofruar nga ky lloj ekranesh të lakuar më shumë sesa ato të sheshta.

Duhet të kihet parasysh se gjëja më e mirë në këtë lloj ekranesh të lakuar është të qëndrosh drejt përpara në qendër në mënyrë që ata që janë pak të zhvendosur, vizioni të mos jetë saktësisht i njëjtë, megjithëse nuk do të kemi një " përvojë e keqe " nuk do të jetë e njëjtë me ata që po shikojnë ekranin nga qendra.

Çështja e reflektimeve në ekranet e sheshta ose të lakuara nuk është në diskutim, por ato gjithmonë do të tregojnë pak më shumë në ekranet e lakuara. Në këtë kuptim, është më mirë të merret parasysh pika ku do të vendoset televizori dhe të shohim nëse drita bie plotësisht mbi të apo është drejtpërdrejt në njërën anë. Me këtë informacion ne do të jemi në gjendje të zgjedhim më mirë dhe është që megjithëse televizionet e lakuar mund të duken më të mirë në rastin e reflektimeve, është krejtësisht e kundërta, ato zakonisht kanë më shumë sesa projeksionet.

Ekran të sheshtë

Ekran LED ose ekran OLED

Dhe kjo për shumë është pika kryesore kur blejnë një televizion. Dhe është që beteja midis paneleve LED ose OLED është akoma aktive sot dhe secili përdorues mund të mendojë një gjë të ndryshme për secilën prej tyre. Në çdo rast, ne do të përpiqemi të shpjegojmë ndryshimet midis këtyre paneleve sa më objektivisht të jetë e mundur, dhe kryesorja është ajo njëra është e ndriçuar dhe tjetra ndriçon pikselët në mënyrë të pavarur.

Panelet OLED tregojnë ngjyra më intensive, me të zezë vërtet të zezë (pasi ato fikin LED), kontrast më të mirë dhe ngjyra disi më realiste. Në realitet OLED mund të duken si panele më të mira në çdo mënyrë por ato kanë një problem që nuk e kemi me LED dhe ka të bëjë me jetëgjatësinë e panelit dhe veshin. Pra, megjithëse është e vërtetë që çdo herë që janë panele më të mira, OLED-të munden dështojnë para paneleve LED pasi ato priren të digjen me ekspozime të gjata në ekran.

Kjo është diçka për të cilën po punohet aktualisht dhe megjithëse është e vërtetë që ato vazhdojnë të përmirësojnë dhe përsosin llojin e panelit OLED, nuk varet nga kohëzgjatja e një paneli LED. Nga ana tjetër duhet të marrim parasysh që panelet OLED zakonisht vijnë në televizione më të mëdha, kështu që çmimi i këtyre është gjithashtu zakonisht disi më i lartë.

Samsung Muri

TV inteligjent, zëri dhe lidhja

Pjesa tjetër e specifikimeve që na duhen për një televizion zakonisht nuk është e diskutueshme në varësi të diapazonit të çmimit në të cilin lëvizim. Nëse është TV inteligjent apo jo, mund të jetë thelbësore për shumë përdorues dhe sot praktikisht të gjitha markat shtojnë softuerin e tyre të menaxhimit webOS, Tizen ose Android TV. Ne gjithashtu mund të lidhim një Chromecast, Apple TV, Fire Stick ose të ngjashëm për të shtuar mundësi.

Kur përqendrohemi në tingullin e televizioneve të reja duhet të themi që shumica pezullojnë kështu që është pothuajse thelbësore që të keni një shirit zanor ose të ngjashëm për të qenë në gjendje të dëgjoni TV në mënyrë të përsosur. Isshtë e vërtetë që nuk është e nevojshme në të gjitha rastet, por kur flasim për ardhjen e AirPlay 2 për shembull na jep një shtesë për të përmirësuar tingullin e televizionit, dhe këtë duhet ta marrim parasysh.

Për lidhshmërinë mund ta themi atë sa më shumë porta HDMI të keni, aq më mirë, një port Ethernet ose Gigabit Ethernet për përmbajtje me rezolucion më të lartë dhe lidhje Wi-Fi ato janë themelore sot nëse duhet të blejmë një televizion. Ne mund të kemi dalje optike dhe lloje të tjera të lidhjeve por gjëja e rëndësishme është lidhja pa tel e ofruar nga TV dhe HDMI, kështu që duhet t'i shikojmë këto mbi të gjitha. Pra, në këtë kuptim, ne jemi gjithashtu të ekspozuar ndaj madhësisë dhe cilësisë së televizionit për të marrë lidhjet më të mira të mundshme. Në ditët e sotme është diçka e rëndësishme dhe me kalimin e kohës kjo do të rritet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.