Sonos Play: 5 është një nga altoparlantët inteligjentë me cilësi më të lartë në treg, ne e kemi rishikuar atë

Ne jemi në kohën e Google Home dhe HomePod ndër të tjera. Në këtë treg të veçantë ai po qëndron mbi të gjitha gjërat Amazona dhe botimi i tij Jehona. Sidoqoftë, ata që zgjedhin cilësinë dhe pajtueshmërinë kanë një zemër të ndarë, përkundër faktit se ka një fitues të qartë që ka qenë në treg për një kohë të gjatë, ne flasim edhe një herë për Ne jemi. Ne po përballemi me një nga firmat më të mira pa tel dhe inteligjente të audios në treg.

Në shumë media të specializuara ata nuk kanë ndjerë ndonjë dridhje në duart e tyre kur e cilësojnë atë si më të mirën e altoparlantëve që Sonos ka në dispozicion në dyqanin e tyre. Realiteti është se ai ka lënë një shije shumë të mirë në gojën tonë, edhe pse përvoja me një palë Sonos One është gjithashtu mjaft e mirë. Si zakonisht, ne do të analizojmë detajet më të rëndësishme të këtij folësi të shkëlqyeshëm që Sonos na ka vënë në dispozicion.

Së shpejti ne do t'ju ofrojmë një krahasim të drejtpërdrejtë midis Sonos Play: 5 dhe alternativës Apple, HomePod, i disponueshëm në faqen e internetit të motrave tona, www.iPhone.com sot

Karakteristikat teknike: Tingull me cilësi të lartë dhe pajtueshmëri e lartë

Folësi ka gjashtë amplifikatorë dixhitalë të klasës 'D' për të na ofruar audion më të mirë në gjashtë altoparlantët e integruar në arkitekturën e tij akustike. Në këtë mënyrë kemi tre cicërima në frekuencat e pranishme në audio me besueshmëri të lartë, si dhe tre altoparlantë të tjerë që ofrojnë mesazhe të akorduara në mënyrë të barabartë me kujdesin për të ofruar përvojën më të mirë të mundshme të përdoruesit. Altoparlantët janë vendosur në kuti në mënyrë progresive (tre lart dhe tre poshtë) për të drejtuar audion në mënyrën më korrekte të mundshme.

Bigshtë e madhe për atë që jemi mësuar tingull, dhe i rëndë si zakonisht në Sonos. Sidoqoftë, dizajni i tij, pavarësisht se nuk është shumë i vogël, është mjaft kompakt, kështu që nuk do të duket keq në asnjë dhomë apo mobilje, duhet të jemi të sinqertë, Sonos për sa i përket dizajnit është gjithmonë në lartësinë e konsumatorëve potencialë ndaj të cilëve produktet tuaja drejtohen. Kështu ai merr përmasat e 203 × 364 154 mm (8,03 × 14,33 × 6,06) dhe një peshë totale prej 6,36 kilogramë. 

Grilë e përparme e pajisjes është bërë nga grafit, si në produktet e tjera Sonos, ndërsa guaska e polikarbonatit ofron dy versione të ndryshme, njëri në të bardhë dhe tjetri në të zezë, ngjyra themelore dhe minimaliste që përgjithësisht do të duken mirë në çdo rast. Sonos nuk ofron një gamë të gjerë ngjyrash, por është e mjaftueshme për shumicën dërrmuese të përdoruesve. Personalisht, unë mendoj se pajisjet Sonos priren të duken shumë më mirë në të bardhë sesa në të zezë.

Lidhshmëria dhe pajtueshmëria: Një Sonos për të gjithë dhe gjithçka

Sonos është karakterizuar gjithmonë nga pajtueshmëria e tij, është i aftë të drejtojë shumicën dërrmuese të firmave që ofrojnë audio transmetuese (Spotify, Deezer, Tidal, Google Play Music, Napster, 7Digital, TuneIn, SoundCloud, Mixcloud). Ne do të jemi në gjendje të riprodhojmë AAC, AIFF, Apple Lossless, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV dhe WMA. Lidhshmëria nuk do të jetë problem, do të kemi Wi-Fi 802.11b / g në 2,4 GHz dhe një port 10/100 Ethernet (nuk kemi nevojë për më shumë për transmetimin e muzikës). Edhe një herë, unë e shoh si një pikë negative (dhe e çuditshme në një produkt të Amerikës së Veriut), të mos kesh 5 GHz Wi-Fi, e cila gjithnjë e më shumë kërkohet nga përdoruesit. Goesshtë e vetëkuptueshme që duke qenë Wi-Fi dhe jo Bluetooth, ne do të jemi në gjendje të krijojmë një mjedis Multiroom që na lejon të krijojmë një fije muzikore në shtëpinë tonë në mënyrën më të lehtë. Përmbajtja jashtë linje nuk është as problem, do të keni muzikë të disponueshme nga çdo PC, Mac dhe njësi ruajtëse në rrjetin tuaj të shtëpisë (deri në 16 burime të ndryshme) ose, nëse preferoni, mund të luani edhe këngë nga smartphone-i juaj.

Për adhuruesit e klasikes nuk mungon në këtë njësi (bën në versionet e tjera të Sonos më të vegjël) lidhshmëria përmes foleve audio klasike. 

Një pjesë tjetër që ka rënë në dashuri me ne është ajo e kontrolleve të prekjes për vëllimin dhe këngët në krye. Përkundër kësaj, kjo Sonos nuk është i përgatitur ose mendohet të adaptojë komandat zanore dhe llojet e tjera që do të vijnë në modele më moderne si Sonos One. Në të njëjtën mënyrë, Sonos na ka premtuar pajtueshmëri të plotë me AirPlay 2, Protokolli i ri i Apple për shpërndarjen e përmbajtjes në transmetim, dhe pavarësisht se kemi marrë dy azhurnime ditët e fundit, ne nuk kemi qenë në gjendje të shijojmë këtë lidhje të re.

Cilësia sipas flamurit, është një pajisje Sonos

Unë nuk mund të dyshoj ndërsa shkruaj këto rreshta, unë jam ndoshta para pajisjes së këtyre karakteristikave me audion më të mirë që kam analizuar ndonjëherë. Por sigurisht, ne po përballemi me një altoparlant pa tel dhe pothuajse inteligjent që nuk kushton asgjë më shumë dhe asgjë më pak se pesëqind euro zotërinj. Unë nuk u zhgënjeva për një moment të vetëm, ne tashmë e njohim pothuajse të gjithë gamën e Sonos nga afër, por Sonos Play: 5 është një pajisje që me sa duket nuk mund të mungojë në dhomën e ndenjes ose zyrën e një adhuruesi të teknologjisë dhe të hollësishme, mbase kjo mund të jetë arsyeja kryesore pse pajisjet e tyre triumfojnë në përdoruesit e mjedisit Apple në përgjithësi.

Kështu e morën ata Çmimi EISA 2016/2017 për produktin më të mirë me shumë dhoma, dhe ne nuk i fajësojmë ata. As Spotify, as përmes folesë audio dhe as me ndonjë mënyrë tjetër, ne nuk e bëjmë Sonos Play: 5 të bie në gabime në çdo situatë. Tingulli rrethues që ofron do të thotë që të kesh njërën nga këto është një dhomë e gjërë nuk të nevojitet absolutisht asgjë tjetër, është e qartë se analiza e mjedisit që përfshin aplikacionin e tij të telefonit celular - dhe pikën përmes së cilës rrotullohet programi i altoparlantit - ka shumë për të parë në të.

Mendimi i redaktorit

Sonos Play: 5 është një nga altoparlantët inteligjentë me cilësi më të lartë në treg, ne e analizuam atë
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
 • 100%

 • Sonos Play: 5 është një nga altoparlantët inteligjentë me cilësi më të lartë në treg, ne e analizuam atë
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Cilësia e audios
  Redaktori: 95%
 • performanca
  Redaktori: 100%
 • kontrollet
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

Deri më tani, ne nuk kishim provuar një pajisje audio me cilësi kaq të papritur, nëse ishte e ngjashme, por jo që ofroi kaq shumë arsye për ta blerë, edhe pse ekspertët e audios e hedhin poshtë papajtueshmërinë e saj me Hi-Res Audio si defekt. Unë gjej vetëm një defekt, i cili shoqërohet me cilësinë e pashmangshme të përbërësve të tij, dhe ky është fakti që vështirë se do të jeni në gjendje ta fitoni atë nën 500 € në çdo rast. Por Të them të drejtën me ju, nëse shtëpia juaj është e mbushur me teknologji ose e konsideroni veten një dashnor i audios, nuk mund ta injoroni këtë sistem Sonos Play: 5, por… a jeni i gatshëm ta paguani atë?

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • pajtueshmëri
 • Cilësia e audios

Contras

 • Pa AirPlay 2

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.