Standardi HDMI 2.1 dhe HDMI Alt për të dalë në CES 2017

Ne tashmë kemi filluar të kemi lajme për CES-in e ardhshëm në Las Vegas dhe në këtë rast po përballemi me ardhjen e dy specifikimeve HDMI 2.1 dhe HDMI Alt, për këtë ngjarje të rëndësishme. E vërteta është se shumë prodhues po bëjnë bast sot portat USB Type C, dhe në këtë rast standardi HDMI Alt që ata njoftuan shtatorin e kaluar është i aftë të punojë me këto lidhjekështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni për adaptorët në këtë port dhe kjo është diçka për tu mbajtur në mend.

Ardhja e këtyre dy specifikimeve hap një pjesë të mirë të dyerve për video dixhitale dhe audio të koduara të pakompresuara, por më e mira nga të gjitha, ato kanë të njëjtat funksione si lidhjet aktuale duke shtuar riprodhimin për video 4K ose 3D, HDMI Ethernet Channel (HEC), tingullin ARC dhe Dolby Surround. Bashkimi midis porteve HDMI dhe USB Type-C po afrohet gjithnjë e më shumë.

Nga ana tjetër kemi edhe ardhjen e HDMI 2.1, e cila do të jetë plotësisht në përputhje me metadatat dinamike HDR. Kjo ju lejon të përshtateni automatikisht me parametrat e ndryshëm të imazhit në të ndryshme TV me HDMI 2.1 dhe monitorët aktualë. E gjithë kjo dhe shumë më tepër do të paraqiten zyrtarisht dhe me detaje të mëdha në CES të këtij viti që vjen në fillim të janarit dhe ku me siguri do të kemi lajme të rëndësishme në lidhje me këtë standard. Të gjitha informacionet në lidhje me këtë HDMI Alt mund të gjenden drejtpërdrejt në faqen e internetit të HDMI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.