Ky është sulmi DDoS që dje preku PlayStation Network, Twitter, PayPal ...

internet

IoT, i njohur si "Interneti i Gjërave", ishte fajtori kryesor në sulmin DDoS që la rrjetin PlayStation dhe shumë më tepër sisteme interneti pa shërbim dje. Dhe është që në këtë mënyrë, hakerat kanë dashur që ne të shohim se sa e rrezikshme është të lidhim gjithçka në internet dhe të hapim sytë për sigurinë e vogël që kompanitë po zbatojnë në këtë lloj sistemi. Një ekspert i sigurisë (Brian Krebs) ka njoftuar se ky sulm DDoS është kryer përmes pajisjeve të lidhura me një nivel të vogël sigurie, për këtë ata kanë përdorur një malware të quajtur Mirai.

Këto janë kryesisht hollësitë e sulmit që e la Twitter-in të funksionojë dje për disa orë, si dhe sistemin e lojërave të rrjetit PlayStation dhe sistemin e pagesave si PayPal. Ata nuk ishin të vetmit, të tjerët si Amazon, Spotify, Netflix dhe Reddit u bashkuan në listë. Rënie të vazhdueshme të shërbimeve për shkak të serverat e tyre po rrëzoheshin nga pajisjet IoT që ishin infektuar me malware-in e lartpërmendur. Isshtë zbuluar se ata nuk po e marrin seriozisht sigurinë tonë kur bëhet fjalë për IoT dhe duhet të merren masa.

Sulmi u prodhua nga video player, kamera IP dhe produkte të ndryshme me të njëjtën madhësi, veçanërisht ato të prodhuara nga kompania Xiong Mai Technologies, me origjinë kineze. Kjo është arsyeja pse, përdoruesit duhet të interesohen për sigurinë e rrjetit, pasi që duket se kompanitë na ofrojnë shërbimin, por jo çelësat. Në këtë mënyrë, ne mund ta krahasojmë atë me automjetin që na është shitur pa rripa sigurie ose jastëk ajri, diçka krejtësisht e pakuptueshme në kohën në të cilën gjendemi. Ky ishte vetëm paralajmërimi i parë nga hakerat, për të cilin nuk dyshojmë se do të përsëritet në muajt e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Penta dijo

    Pra, a është ndikuar sulmi? A nuk do të ishte më shumë sikur ky ishte sulmi që preku apo ky është sulmi që prek?

bool (e vërtetë)