ASUS ZenBook Duo: Një laptop me ekran të dyfishtë nga e ardhmja

Ne kthehemi me analizën te kompjuterët personalë, nuk kemi pasur një njësi standarde në tryezën tonë të analizës për një kohë të gjatë, kështu që unë imagjinoj se është një kohë e mirë. Ne kemi në duart tona një produkt që gjeneroi shumë pritje në kohën e lansimit të tij, dhe është një kthesë e vidhos drejt produktivitetit dhe gjithçkaje që kishim parë deri më tani. Ne testuam të renë ASUS ZenBook Duo, një laptop me dy ekrane që duket se vjen nga e ardhmja. Sigurisht, këto lloje të produkteve mund të rrisin ndjeshëm produktivitetin tonë, a nuk mendoni?

Siç bëjmë zakonisht, ne e kemi shoqëruar këtë analizë të thelluar me një video për kanalin tonë në YouTube në të cilën mund të shihni se si performon ky ASUS ZenBook Duo në kohë reale. Unë ju këshilloj të hidhni një vështrim sepse në atë mënyrë mund të kontrolloni zhbllokimin dhe të shfrytëzoni rastin të regjistroheni në kanalin tonë.

Projektimi dhe materialet e ndërtimit

ASUS me vendosmëri është zotuar të përtërij, të ndërmarrë rreziqe, diçka që prodhuesit e laptopëve nuk dukej se donin ta bënin, në një angazhim të qartë ndaj laptopit tradicional ose drejtpërdrejt ndaj kabriove. Ky Duo ZenBook merr një kthesë të vidës, lë mënjanë modën e kabriove dhe vë bast për përmirësimin e modelit tradicional me risi interesante. Kjo na ka bërë të gjejmë një kompjuter portativ që është më shumë si një stacion pune, me disa masa 323 x 233 x 19,9 mm, e cila nuk është veçanërisht kompakte.

Njësia jonë e gjelbër është mjaft tërheqëse. Ne kemi një sistem jo-shqip në pjesën e poshtme që imiton lëkurën dhe është i mbushur, ju mund të shihni detajet dhe saktësinë në ndërtimin e këtij laptopi që ne mund të përfshijmë brenda intervalit të lartë. Ne kemi një peshë totale prej 1,5 Kg, kështu që edhe pse pesha e saj është e konsiderueshme, nuk duket se është një pengesë për transportin e saj të përditshëm.

Karakteristikat teknike

Siç kemi thënë, kjo ASUS ZenBook Duo aspiron të jetë një stacion pune, prandaj ata kanë vendosur të kërkojnë pajisje të provuara me performancë mjaft të lartë. Prandaj kemi një procesor Intel brezi i dhjetë Core i7 (i7-10510U). Për të ekzekutuar detyrat shoqërohet me 16 GB memorje DDR3 RAM në 2133 MHz i cili, pa qenë më "top" në treg, ofron performancë mjaft të mirë. Nga ana e tij, thekson hapësirën ruajtëse, Brezi i tretë 512 GB PCIe që na ka dhënë rreth 1600 MB / s lexim dhe 850 MB / s shkrim, në mënyrë të konsiderueshme e lartë dhe sigurisht e bëjnë pajisjen të lëvizë e lehtë si era.

Sa për lidhjes jo shumë larg, ne bast në WiFi 6 Gig +, që megjithëse në prova ka ofruar qëndrueshmëri, unë humbas diçka më shumë, unë imagjinoj se ka të bëjë me situatën e antenave. Ne gjithashtu kemi Bluetooth 5.0 për transferimin e skedarëve pa tel, si dhe vendosjen e aksesorëve. Lidhjet nuk janë aty, pasi kemi mjaft porte fizike për të cilat do të flasim më vonë.

Portet e lidhjes dhe autonomia

Ne fillojmë me autonomi, ne kemi një bateri të 70Wh i përbërë nga katër qeliza Li-Po. Kjo është padyshim një nga vlerat e saj të shtuara, ne gjejmë një ditë e lehtë pune për tu përballur duke u shkëputur plotësisht nga rrjeti elektrik (rreth 8 orë e autonomisë na ka dhënë në prova). Kjo është pa dyshim pika më tërheqëse për mendimin tim duke pasur parasysh karakterin e saj të një laptopi "klasik" dhe të krijuar për të punuar. Padyshim që përdorimi i ekranit të dytë ose performanca e kartës grafike do të ketë shumë për të thënë në lidhje me autonominë.

Unë jam i befasuar që ata nuk vënë bast në USB-C si një metodë e karikimit, megjithatë, Portet e lidhjes nuk mungojnë në këtë pajisje:

 • 1x USB-C 3.1 Gjen2
 • 2x USB-A
 • 1x HDMI
 • Jack brenda / jashtë 3,5 mm
 • Lexues i kartave MicroSD

Sigurisht mjaft, Ende po vë bast për HDMI si një port i domosdoshëm për të gjithë laptopët dhe duket se ASUS është ende mjaft i qartë për këtë.

Dy ekrane dhe një laps si një shenjë dalluese

Ne kemi një panel të parë të 14 inç dhe pak korniza që punojnë në një rezolucion FullHD (1080p) të certifikuar nga Pantone dhe me sRGB. Ky ekran ofron një shkëlqim të lartë dhe cilësi të mirë me një shtresë mat që na lejon të punojmë në kushte të pafavorshme. Ekrani kryesor ka qenë një nga pikat më të favorshme në analizën tonë.

Ne vazhdojmë me ekranin e poshtëm të 12,6 inç por qartë ultra-gjerë, raporti i inçëve ndërmjet njërit dhe tjetrit nuk është përfaqësues. Ky ekran ka një shkëlqim dukshëm më të ulët se ai i sipërm. Shtë i prekshëm dhe i pajtueshëm me stilolapsin e përfshirë, kjo do të përdoret kryesisht me desktop të zgjeruar megjithëse mund të përfitojmë nga lajmet e përfshira në programin ASUS për të shtuar shkurtore, një kalkulator dhe seksione të tjera interesante që do të rrisin produktivitetin tonë. Të jetë në gjendje të redaktojë fotografinë, Redaktimi i videos ose puna me shumë dokumente në të njëjtën kohë në këtë ASUS ZenBook Duo ka qenë një kënaqësi e vërtetë.

Sa për lapsin, sinqerisht nuk kam mbaruar duke i bere atij. Nuk është veçanërisht i lehtë dhe gjithashtu në mënyrë intuitive përfundoi duke përdorur gishtin tuaj për të bashkëvepruar me ekranin me prekje. Unë imagjinoj se është një produkt i shtuar që do të tërheqë më shumë në përdoruesit e caktuar. Çdo aksesor nuk lëndon kurrë.

Performanca e përgjithshme dhe konsumi multimedial

Altoparlantët nënshkruhen nga Harman Kardon dhe mikrofonët e tij kanë pajtueshmëri Cortana dhe Alexa në një mënyrë të integruar. Përveç kësaj, ne duam të nënvizojmë Sensor IR i kamerës në internet që do të na ndihmojë të identifikojmë veten dhe të përfitojmë sa më shumë nga produkti. Kjo tha, ne gjejmë një konsum të jashtëzakonshëm multimedial duke pasur parasysh cilësinë e ekranit dhe zërit, kjo është e qartë në vëllime të larta dhe të ulëta, ne nuk gjetëm zhurmë dhe mund të themi se është një nga altoparlantët më të mirë të integruar që kemi parë në një laptop.

Nga ana e saj, për sa i përket performancës, ne e kemi të qartë se bastet në një kartë grafike më të fuqishme ose aktuale do të kishin hapur më shumë dyer dhe nuk do ta penalizonte tepër çmimin. Padyshim që nuk është krijuar për tu luajtur, por editon fotografinë me lehtësi, por unë do të preferoja një grafik tjetër në këtë interval çmimesh. Ne anen tjeter tastiera ka udhëtim të shkëlqyeshëm dhe ndriçim të pasëm, por një dizajn që është i vështirë për tu përshtatur, si dhe madhësia dhe pozicioni i miut praktikisht ju detyrojnë të vini bast për një mi të jashtëm.

Ky ASUS ZenBook Duo është i disponueshëm nga 1499 euro në pikat e zakonshme të shitjes, mund ta blini në KJO LIDHJE me garancine maksimale.

ASUS ZenBook Duo
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
1499
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Ekran
  Redaktori: 87%
 • performanca
  Redaktori: 85%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 75%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Më pëlqen bast në ekran të dyfishtë dhe një laptop tradicional
 • Autonomi e madhe dhe mungesë e porteve thelbësore
 • Një SSD i mirë dhe një RAM që përputhen me çmimin
 • Përvoja multimediale është shumë e kënaqshme

Contras

 • Unë mendoj se ata duhet të kishin shkuar për një Kartë Grafike superiore
 • Ekranit të ulët i mungon shkëlqimi
 • Lapsi nuk është zgjidhur mirë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)