Çfarë është RCS dhe çfarë na ofron ajo

Çfarë është RCS

Para mbërritjes së aplikacioneve të mesazheve në internet, SMS ishte mënyra e vetme për të dërguar mesazhe me tekst në numrat e tjerë të telefonit, mesazhe me tekst që kishin një kosto dhe se ato nuk ishin saktësisht të lira. Pas pak, mbërriti MMS, mesazhe me tekst që mund t'i shoqëronim me imazhe, çmimi i të cilave ishte abuzive.

Me ardhjen e WhatsApp, operatorët panë një pjesë të rëndësishme të të ardhurave të tyre duke u shembur. Ndërsa vitet kaluan, dhe telefonat inteligjentë po zëvendësonin telefonët, përdorimi i SMS u reduktua praktikisht në zero. Alternativa e vetme që operatorët gjetën ishte të nisë një platformë mesazhesh funksionimi i së cilës ishte i njëjtë me WhatsApp.

Goesshtë e vetëkuptueshme që ky aplikacion kaloi pa u vërejtur në treg dhe u ndërpre shpejt nga operatorët. Ndërsa vitet kaluan, mbërritën më shumë aplikacione për mesazhe si Telegram, Line, Viber, WeChat, Signal, Messenger, Skype ... Operatorët kishin hedhur në peshqir dhe ata nuk kishin interes të ofronin një alternativë që shoqërohej me një aplikacion.

Origjina e RCS

Themeluesit e protokollit RCS

Vetëm në vitin 2016 (WhatsApp u lançua në 2009 për iOS dhe në 2010 për Android, megjithëse nuk u bënë të njohura deri në vitin 2012) kur, nën MWC, operatorët kryesorë të telefonit njoftuan një marrëveshje me Google dhe disa prodhues të smartphone për të zbatuar standarde RUnë Cmunicionim Service (RCS) dhe se është thirrur bëhuni pasardhësi i SMS (Shërbimi i Mesazheve të Shkurtra).

Duke qenë një pasardhës i natyrshëm i SMS, ky protokoll i ri kishte si mision të punonte përmes aplikacionit vendas për dërgimin e mesazheve, kështu që nuk do të ishte e nevojshme të instaloni një aplikacion specifik të palës së tretë, prandaj, mesazhet mund të dërgohen në çdo numër telefoni pa pasur nevojë që marrësi të ketë një aplikacion specifik, të tilla si WhatsApp, Telegram, Viber ...

Duke qenë një shërbim i pasur komunikimi (Rich Communication Service free translation) përveç dërgimit të tekstit, ai gjithashtu do të na lejonte dërgoni skedarë të çdo lloji, qofshin imazhe, video, audiot ose çfarëdo lloji skedari. Meqenëse nuk kanë nevojë për një aplikim specifik, të gjithë terminalet do të duhej të ishin në përputhje me këtë shërbim, prandaj ishte e nevojshme që operatorët dhe prodhuesit e terminaleve të bien dakord të përfshihen në këtë projekt të ri pasi që ata do të duhet të ofrojnë mbështetje për RCS në vendlindjen tuaj aplikacionet e mesazheve për të menaxhuar mesazhet tuaja me tekst.

Microsoft dhe Google Ata gjithashtu ishin pjesë e marrëveshjes së nevojshme për të qenë në gjendje të ofrojnë këtë teknologji të re, është kjo e fundit për arsye të dukshme pasi të gjithë telefonët inteligjentë që arrijnë në treg me Android janë nën ombrellën e tyre. Google do të ishte gjithashtu përgjegjës për fillimin e një aplikacioni për mesazhe për të gjithë ekosistemin Android që mund të përfitonte nga ky protokoll i ri nëse prodhuesi i tij nuk do ta bënte atë në mënyrë të lindur. Apple kurrë nuk e ka mbështetur këtë shërbim të ri dhe për momentin duket se ende nuk e ka ndërmend ta bëjë këtë sot.

Si funksionon RCS

Logoja e ikonës së aplikacionit Mesazhet Google

Mbështetja për RCS nga prodhuesit filloi menjëherë pas njoftimit të marrëveshjes nga palët kryesore të interesit. Operatorët gjithashtu filluan të miratojnë këtë protokoll të ri, por asnjë nuk po ndiqte një rrugë të shënuar më parë dhe menjëherë pasi ata zbuluan se disa funksione ishin në përputhje me disa operatorë dhe prodhues të smartphone, por jo me operatorë të tjerë.

Për fat të mirë, gjithçka ndryshoi kur Google mori demin nga brirët dhe premtoi të nisë një aplikacion për Android, një aplikacion që çdo përdorues mund ta instalojë në pajisjen e tij, pavarësisht nga prodhuesi, në mënyrë që të përdorë mesazhe të pasura me tekst. Ky aplikacion, vendos një seri rregullash që të dy prodhuesit e smartphone-ve dhe operatorët duhet të respektonin dhe se përdoruesi nuk hasi në probleme të papajtueshmërisë.

Në Mars 2020, Google azhurnoi aplikacionin Mesazhe të disponueshëm në Luaj Dyqanin, për të dhënë mbështetje për RCS. Për të përfituar nga ky protokoll i ri, ishte e nevojshme që gjigandi i kërkimit të arrijë më parë një marrëveshje me operatorët kryesorë, një marrëveshje që tashmë është zyrtarizuar të paktën midis tre më të mëdhenjve në Spanjë si Movistar, Orange dhe Vodafone.

Mesazhe
Mesazhe
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: XNUMX EURO

Për të qenë në gjendje të përdorin këtë protokoll, është e nevojshme që të dy terminalet, si dërguesi ashtu edhe marrësi, janë në përputhje me këtë protokoll, pasi që përndryshe marrësi do të marrë një mesazh me tekst normal pa asnjë lloj përmbajtje multimediale, një mesazh që do të ketë një kosto për dërguesin, në përputhje me kontratën që ka vendosur me operatorin e tij. Protokolli RCS është plotësisht falas, ndryshe nga SMS tradicionale.

Si aplikacioni Google Messages, ashtu edhe ai i ofruar nga prodhues të ndryshëm, zbulojnë automatikisht se cili nga kontaktet tona tashmë ka mbështetje për RCS. Si e dimë ne Shumë e lehtë. Kur dërgoni mesazhin, duhet të klikojmë në butonin e dërgimit, i vendosur në anën e djathtë të kutisë së tekstit. Nëse nuk shfaqet asnjë legjendë poshtë kësaj shigjete, marrësi i mesazhit tonë do të marrë mesazhin e plotë multimedial.

Çfarë është RCS

Nëse marrësi i mesazhit nuk e ka të aktivizuar këtë funksion, qoftë përmes operatorit të tyre ose përmes prodhuesit të smartphone-it të tyre, Do të shfaqet SMS nëse po dërgojmë vetëm tekst.

Çfarë është RCS

ose MMS nëse po dërgojmë ndonjë lloj skedari multimedial.

Kjo ofron

Çfarë është RCS

Përmes këtij protokolli të ri ne mund të dërgojmë çdo lloj skedari, qofshin imazhe, video, skedarë audio, GIF, afishe, emoticone, krijojmë grupe, ndajmë vendndodhjen, ndajmë kontakte nga agjenda ... e gjithë kjo me një limit maksimal prej 10 MB. Lidhur me thirrjet video, ajo mundësi u mor gjithashtu në konsideratë, por për momentin nuk është në dispozicion.

Siç mund ta shohim, ky protokoll na ofron të njëjtat avantazhe si çdo aplikacion i mesazheve të menjëhershme. Përveç kësaj, gjithashtu kompjuterat dhe tabletët janë në dispozicion, kështu që ne do të jemi në gjendje të bëjmë biseda me miqtë dhe familjen tonë sikur ta bëjmë atë direkt nga smartphone-i ynë.

Si të aktivizoni ose çaktivizoni mesazhet RCS

Çfarë është RCS

Sapo instaloni versionin e Android të disponueshëm në Dyqanin e Luaj, protokolli RCS do të jetë gati në mënyrë që ta përdorim, pasi aktivizohet natyrshëm. Nëse duam ta çaktivizojmë, duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 • Ne kemi qasje në aplikacion Mesazhe.
 • Klikoni në tre pikat e vendosura vertikalisht në këndin e sipërm të djathtë të aplikacionit dhe klikoni mbi settings.
 • brenda settings, ne kemi hyrë në menunë Funksionet e bisedës.
 • Brenda kësaj menuje, nëse operatori ynë mbështet RCS, do të shfaqet fjala Statusi i lidhur. Nëse jo, kjo do të thotë që operatori ynë i telefonit nuk ofron ende mbështetje ose duhet t'i telefononi për ta aktivizuar.
 • Për ta çaktivizuar atë, ne vetëm duhet të fikim ndërprerësin me emrin Aktivizo veçoritë e bisedës.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gushëkuq dijo

  Epo, unë ende përdor SMS. Ato përfshihen "të pakufizuara" në shumicën e ofertave të bashkimit të operatorëve kryesorë (Portokalli + 1 muaj). Unë nuk shoh avantazhe ndaj Wsapp dhe nëse ka disavantazhe.