24 orë pas lëshimit të iOS 10, ai tashmë është në 14,5% të pajisjeve të mbështetura

mollë

Vetëm 24 orë më parë, kompania me bazë në Cupertino lëshoi ​​versionin përfundimtar të iOS 10, një version që u parapri nga një numër i madh beta, si për zhvilluesit ashtu edhe për përdoruesit publik, dhe operacioni i të cilit ka qenë më se i pranueshëm duke marrë parasysh që është beta dhe atë që Apple na kishte mësuar në vitet e mëparshme.

Sistemi operativ iOS gjithmonë është karakterizuar për adoptim të gjerë në të gjitha pajisjet e mbështetura, duke prekur normalisht 90% të tyre përpara se të marrin versionin e ri, diçka aktualisht e paimagjinueshme në ekosistemin Android, ku secili dhe çdo azhurnim i Google duhet të kalojë nëpër shumë duar përpara se të arrijë te përdoruesi publik.

ios10adoptionrates-800x407

24 orë pas fillimit zyrtar, iOS 10 është tashmë i pranishëm në 14,45% të pajisjeve të mbështetura, ndër të cilat nuk janë iPhone 4s, iPad Mini, iPad 2 dhe 3 dhe iPod touch gjenerata e 5-të. Nëse i krahasojmë këto të dhëna me versionin e mëparshëm, mund të shohim se si kjo përqindje është rritur me 5%. Sidoqoftë, nëse e blejmë me iOS 10, kjo përqindje është praktikisht e njëjtë, ku mezi ndryshojnë disa të dhjeta.

Përsëri nisja nuk ka qenë pa polemikë, pasi që disa minuta pasi versioni i fundit ishte në dispozicion, një grup përdoruesish Ai pretendoi se kishte probleme në azhurnimin e iPhone 6 të tij, probleme që ju detyruan të lidhni pajisjet tuaja me iTunes që të duhet të filloni procesin nga e para. Për fat të mirë, Apple e rregulloi këtë problem më shpejt sesa më vonë.

Një problem tjetër që ka ofruar ky azhurnim i ri është me Apple Music dhe listat e dëgjimit. Me sa duket listat e personalizuara që përdoruesit kishin krijuar nuk po shfaqeshin. Disa orë më vonë, këto lista filluan të ishin përsëri në dispozicion për të gjithë abonentët e Apple Music.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.