IPad-i i ri për 2019 nga Apple quhet: iPad Air dhe iPad mini

Zakonisht Apple rinovoni pajisjet që janë pjesë e gamës iPad dy herë në vit. Së pari në mars, ku iPad bazë rinovohet, për ta thirrur atë në një farë mënyre dhe më vonë në tetor, një muaj i rezervuar për prezantimin e gamës së iPad Pro. Sidoqoftë, duket se këtë vit do të ketë vetëm një prezantim.

Djemtë nga Cupertino kanë rinovuar faqen e internetit duke zgjeruar gamën e iPad, duke rinovuar disa nga modelet ekzistuese dhe duke eliminuar të tjerët. Risia kryesore gjendet në një model të ri, iPad Air, një iPad që qëndron në gjysmë të rrugës midis iPad Pro 11 inç dhe iPad 2018.

Por iPad Air nuk është pajisja e vetme që është rinovuar pas azhurnimit të fundit të faqes në internet të Apple, që nga viti iPad mini gjithashtu ka marrë një shans, e cila mund të jetë e fundit, duke azhurnuar të gjithë përbërësit e saj të brendshëm dhe duke shtuar pajtueshmërinë me Apple Pencil.

Me ardhjen e iPad Air, Apple ka hequr iPad Pro 10,5 inç nga katalogu i saj, iPad-i i parë i vogël që doli në treg në tetor 2017 dhe ka vazhduar të shitet si një iPad me buxhet në gamën Pro. Mbajtja e 10,5 inç iPad Pro nuk kishte ndonjë kuptim, pasi iPad Air i ri është shumë më tepër të fuqishme, si dhe të jenë më të lira.

IPad-i tjetër që i ka ndodhur edhe magazinës Apple është iPad mini 4, iPad-i më i vjetër që Apple vazhdonte të shiste dhe se nuk ishte azhurnuar për gati 4 vjet, ky model ishte opsioni më pak i rekomanduar për blerjen e tij si për nga performanca ashtu edhe për çmimin.

Air iPad

Air iPad

IPad Air i ri është menaxhuar nga A12 Bionic, i njëjti procesor që mund ta gjejmë në gamën e iPhone 2018, domethënë iPhone XS, iPhone XS Max dhe iPhone XR, kështu që do të kemi një iPad për shumë vite. Përveç kësaj, për sa i përket RAM-it, ne zbulojmë se si kjo arrin në 3 GB, të njëjtën sasi që e gjejmë në iPhone XR, një GB më pak se ajo e modeleve iPhone XS dhe iPhone XS Max.

Artikulli i lidhur:
iPhone Xs, iPhone Xs Max dhe iPhone Xr, gjithçka rreth pajisjeve të reja Apple

Procesori A12 Bionic, na lejon të modifikojmë video në cilësi 4k pa ngatërruar, shijoni realitetin e shtuar, krijoni modele 3D si dhe përdorni përdorime të ndryshme së bashku falë funksionit Split View, pa konsumuar baterinë e pajisjes sonë në çdo kohë.

Dizajn konservator

Ekrani arrin 10,5 inç dhe është i pajtueshëm me Apple Pencil, aksesor që duhet ta blejmë në mënyrë të pavarur. Ekrani është i pajtueshëm me teknologjinë True Tone, e cila na lejon të shijojmë përmbajtjen që shfaqet në ekran në çdo situatë, qoftë në plazh apo nën dritën e qirinjve.

Dizajni i iPad Air të ri është i njëjtë me atë që gjendet në iPad Pro 10,5 inç, një model me korniza të reduktuara, të dy anët dhe pjesën e poshtme dhe të sipërme krahasuar me modelin 9,7 inç. 61shtë i trashë 500 mm dhe peshon më pak se XNUMX gram.

Për të mbrojtur iPad, Apple nuk ka integruar teknologjinë Face ID, që do të thoshte një rritje në çmim, dhe tani për tani ajo vazhdon të mbështetet te sensori i gjurmës së gishtit në butonin e shtëpisë

Seksioni fotografik

iPad Air 2019

Përkundër faktit se është gjithnjë e më e zakonshme të shohësh se sa përdorin iPad kur po udhëtojnë për të ruajtur një kujtim, djemtë e Apple duket se ata nuk i kanë kushtuar vëmendje të mjaftueshme kësaj pjese në iPad Air. Kamera e pasme na ofron një rezolucion prej 8 mpx ndërsa e para, për selfie ose thirrje video, arrin 7 mpx.

Çmime të reja iPad ajri

Siç e përmenda më lart, ky iPad i ri është diku midis iPad Pro 11-inç dhe iPad 2018, si për nga performanca dhe çmimi. Çmimi i versioni më i lirë i iPad Air është 549 euro për versionin 64 GB me lidhje Wi-Fi.

 • iPad Air 64 GB Wi-Fi: 549 euro
 • iPad Air 256 GB Wi-Fi: 719 euro
 • iPad Air 64 GB Wi-Fi + LTE: 689 euro
 • iPad Air 256 GB Wi-Fi + LTE: 859 euro

mini iPad

iPad mini 2019

Shumë prej tyre kanë qenë zërat që kanë rrethuar rinovimin e iPad mini ose eliminimin e plotë të katalogut Apple. IPad mini sishte bërë një pajisje e vjetër Me një çmim shumë të lartë për përfitimet që na ofroi.

Djemtë e Cupertino duket se ata i kanë dhënë kësaj pajisje një shans të fundit duke shtuar procesorin më të fuqishëm që kompania ka aktualisht, pa pasur versionin për iPad Pro përveç shtimit të përputhshmërisë me Apple Pencil.

Performanca maksimale

Kur rinovonte iPad mini, nëse Apple donte të vazhdonte të ruante këtë madhësi të ekranit në gamën e iPad, asaj iu desh të azhurnonte procesorin duke shtuar A12 Bionic, i njëjti procesor që mund ta gjejmë në gamën e iPhone 2018, kjo do të thotë iPhone XS, iPhone XS Max dhe iPhone XR.

Artikulli i lidhur:
iPhone XS Max dhe Samsung Galaxy S9 ballë për ballë, çfarë është më mirë? [VIDEO]

Për ta bërë menaxhimin e procesorit sa më të qetë të jetë e mundur, memoria e pajisjes është 3 GB, të njëjtën sasi memorie që mund ta gjejmë si në iPad Air ashtu edhe në iPhone XR, duke qenë një GB më pak se ajo që mund të gjejmë si në iPad Pro ashtu edhe në iPhone XS dhe iPhone XS Max.

Përputhshmëria me Lapsin e Apple shoqëruar me madhësinë e tij, e bën pajisjen tuaj bllokun e shënimeve ideale Të mbajmë gjithnjë me vete, pasi me njërën dorë mund ta mbajmë ndërsa me tjetrën përdorim Lapsin e Mollës, qoftë për të vizatuar, shkruar, shkarravitur ...

Dizajn që duhet të ishte përmirësuar

iPad mini 2019

Në seksionin e mëparshëm, përmenda që rinovimi i iPad mini duket se është mundësia e fundit që Apple i jep këtij modeli, pasi siç mund ta shohim në imazhet e këtij brezi të ri, dizajni është i njëjtë me të gjitha gjeneratat e mëparshme të iPad mini, me skajet anësore, të sipërme dhe të poshtme shumë bujare.

Nëse marrim parasysh se iPhone XS Max ka një madhësi ekrani 6,5 inç dhe iPad Mini 7,9 inç, kjo e fundit është praktikisht dy herë më e madhe se iPhone XS Max. Sigurisht, ndryshimi i çmimit midis të dyve është i zymtë, përveç faktit që iPhone nuk është i pajtueshëm me Apple Pencil.

Çmimet mini IPad

Shtoni teknologjinë më të fundit në pjesën e brendshme të iPad mini përveç ofrimit të pajtueshmërisë me Apple Pencil, mbart një rritje të çmimit.

 • iPad mini 64 GB Wi-Fi: 449 euro
 • iPad mini 256 GB Wi-Fi: 619 euro
 • iPad mini 64 GB Wi-Fi + LTE: 549 euro
 • iPad mini 256 GB Wi-Fi + LTE: 759 euro

Tani të gjithë iPad-të janë në përputhje me Apple Pencil

Pencil Apple

Strategjia e Apple për të ndjekur duket se është e drejtuar drejt shtoni pajtueshmërinë me Apple Pencil, Që pas azhurnimit të fundit, të gjithë iPad-et e disponueshëm në kanalet zyrtare të shpërndarjes Apple janë në përputhje me Apple Pencil, megjithëse në disa modele nuk është e mundur të përfitohet plotësisht prej tij.

Duket se Apple e ka kuptuar që përfshirë mbështetjen e majë shkruese në iPad, siç ka bërë Samsung në tre vitet e fundit, është ideal për përdoruesit, pasi zgjeron gamën e mundësive që na ofron.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.