Xiaomi Mi4c, një kafshë e vërtetë me një çmim brenda të gjithëve

Xiaomi

Në pritje të Xiaomi për të prezantuar zyrtarisht Xiaomi Mi5 të ri, ditët e fundit ai ka rënë në duart tona, dhe falë igogo.es interesantja Xiaomi Mi4c, një terminal që shquhet për karakteristikat dhe specifikimet e tij dhe mbi të gjitha për çmimin e tij. Tjetra do t'ju tregojmë një analizë të plotë të këtij smartphone në të cilin do të jeni në gjendje të dini pak më shumë në detaje për këtë Xiaomi që mburret me muskuj dhe nuk do t'ju kushtojë shumë euro për të qenë në gjendje ta mbani atë në tuajin xhepi

Në rastin tonë Ne kemi qenë në gjendje të provojmë dhe shtrydhim versionin e quajtur Standard që na ofron 2 GB RAM dhe 16 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila pa dyshim që ndjenja e përgjithshme është se bie paksa në disa aspekte, megjithëse mos u shqetësoni sepse një version më i lartë është i disponueshëm në treg.

Konkretisht, versioni më i fuqishëm na ofron 3 GB RAM dhe 32 GB hapësirë ​​ruajtëse, të cilat praktikisht nuk e rrisin çmimin e terminalit. Por le të mos vrapojmë shumë, do të flasim për çmimet pak më vonë. Le të fillojmë me analizën e këtij Xiaomi Mi4c.

Karakteristikat dhe specifikimet

Tjetra do të bëjmë një përmbledhje të tiparet kryesore dhe specifikimet e këtij Xiaomi Mi4c;

 • Përmasat: 13.81 x 6.96 x 0.78 centimetra
 • Pesha: 126 gram
 • Ekran 5 inç me rezolucion Full HD, 1.920 me 1.080 piksel, 441 dpi
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 808 64 bit hexacore 1,44 GHz
 • Adreno 418 GPU
 • 2 GB ose 3 GB memorie RAM
 • Hapësirë ​​ruajtje 16 GB në 32 GB pa mundësinë e zgjerimit të saj përmes kartës microSD
 • Kamera e pasme 16 megapiksel dhe hapja e diafragmës f / 2.0
 • Kamera e përparme 5 megapiksel me hapje f / 2.0
 • Lidhje WiFi 802.11b / g / n / ac, Bluetooth 4.1,
 • Bandat LTE-4G 1/3/7 (800 MHz nuk mbështetet)
 • SIM Dual
 • USB Lloji C
 • Bateri 3.080 mAh me Karikim të Shpejtë 2.0
 • Sistemi operativ Android 5.1 Lollipop me shtresën e personalizimit MIUI

Dizajn

Xiaomi

Sapo ta hiqni këtë Xiaomi Mi4c nga kutia, mund të kuptohet në mënyrë të përsosur, nëse keni parë dhe prekur një nga telefonët inteligjentë të prodhuesit kinez më parë, që padyshim që po përballemi me një Xiaomi. Dhe është se ne takojmë materiale më tipike dhe një dizajn i pagabueshëm pa theksime të mëdha, as që tërheqin vëmendjen fuqishëm.

Siç e thamë tashmë, trupi i pajisjes mobile është tërësisht prej plastike, e cila na ofron një ndjenjë të këndshme në dorë, por rrëshqet në një masë të madhe, e cila padyshim përfaqëson një rrezik të madh për Mi4c tonë.

Ky smartphone është një nga të ashtuquajturit unibody, domethënë nuk ka mundësi të hiqni mbulesën e pasme për të hyrë në baterinë terminale. Për të vendosur kartën SIM ose kartat, duhet të nxjerrim një tabaka të vogël të vendosur në anën e majtë. Ajo që në asnjë rast nuk duhet të kërkoni është sirtari për kartën microSD pasi nuk ka, ky është një problem i madh.

Pjesa e përparme nuk ka shumë analiza kur bëhet fjalë për dizajnin dhe është e zënë tërësisht nga ekrani, me logon Xiaomi të gdhendur në pjesën e sipërme të majtë.

Ekran

Në këtë analizë ne kemi vendosur të krijojmë një pikë të veçantë për të analizuar ekranin në detaje dhe kjo është ndoshta pika më e fortë e këtij Xiaomi Mi4c. Me 5 inç, me një rezolucion të plotë HD dhe duke përdorur teknologjinë IPS ne do të gjejmë një cilësi të imazhit dhe një rezultat spektakolar në pothuajse çdo situatë.

Pas disa ditësh përdorimi të terminalit, do të guxoja të them se pa dyshim jemi një nga ekranet më të mira në treg, i cili na ofron disa imazhe të ndritshme me ngjyra reale dhe kontrast të ekuilibruar mirë.

Jashtë dhe në mes të ditës rezultati është akoma po aq optimal. Në ambiente të mbyllura dhe në dritë të ulët, gjithçka mbetet e njëjtë. Një shembull i kësaj është imazhi vijues;

Xiaomi

Nëse do të duhej të vendosnim një shënim në ekranin e këtij Xiaomi Mi4c padyshim që do të ishte shumë i lartë dhe kjo është se prodhuesi kinez ka treguar se ofrimi i përdoruesit i një smartphone të lirë nuk nënkupton në asnjë rast të bësh pa një ekran me cilësi të lartë.

performanca

Unë kam testuar pajisje më të fuqishme mobile sesa ky Xiaomi Mi4c, por në pjesën e performancës shënimi që merr ky smartphone është padyshim mjaft i mirë. Dhe a është kjo me procesorin Qualcomm Snapdragon 808, mbështetur në rastin tonë nga 2 GB RAM, gjithçka lëviz dhe funksionon në mënyrë perfekte, duke përmbushur pritjet që kisha.

Pas shtrydhjes së tij me aplikacione, lojëra dhe përdorim intensiv, ne mund të sigurohemi që nuk kemi vërejtur ndonjë problem dhe që performanca në përgjithësi të jetë optimale. Ky Xiaomi Mi4c nuk ka asgjë për t'u patur zili për sa i përket performancës në terminalet e tjerë të së njëjtës gamë të pranishëm në treg.

Xiaomi Mi4c AnTuTu

Pa dyshim, na ka mbetur dëshira për të përjetuar performancën me versionin më të lartë të 3GB, i cili me siguri do të ofrojë rezultate edhe më të mira, por kjo do të jetë për një herë tjetër.

bateri

Ky Xiaomi Mi4c ka një Bateri 3.080 mAh që pa dyshim duke marrë parasysh madhësinë e ekranit të këtij terminali është më se e mjaftueshme për të na ofruar një autonomi më shumë se interesante. Optimizimi i të gjithë terminalit ndihmon gjithashtu në një masë të madhe që autonomia plotëson në mënyrë të përsosur pritjet që kishim.

Duke e shtrënguar atë pa mëshirë, ne kemi arritur të arrijmë në fund të ditës në mënyrë të përsosur dhe duke zvogëluar ndriçimin e ekranit dhe duke u kujdesur për baterinë në disa raste ne kemi arritur në mënyrë të përsosur ta mbajmë ngarkuesin e pajisjes larg nesh për dy ditë të plota.

Kamera

Xiaomi

Siç e kemi parë më parë, kamera e pasme e këtij Xiaomi Mi4c ka një sensor, prodhuar nga Sony (IMX258), nga 13 megapiksel me hapje f / 2.0. Pikat kryesore të kamerës së këtij terminali janë besnikëria e ngjyrës, duke treguar në çdo kohë ngjyra shumë reale dhe shpejtësinë e fokusimit që do të befasojë më shumë se një përdorues.

Lidhur me mundësitë e regjistrimit, kamera e pasme do të na lejojë të bëjmë video me 1080p dhe 120fps.

Kamera e përparme ka 5 megapiksel me një fushë shikimi prej 85 gradë dhe një hapje f / 2.0 gjë që për fat të keq mbase nuk është ajo që mund të presim, megjithëse pothuajse askush nuk e përdor shumë kamerën e përparme përveç se të bëjë një selfie shumë sporadike.

Rezultatet nuk janë në nivelin e të ashtuquajturave pajisje të nivelit të lartë, por mund të themi se ato qëndrojnë shumë afër asaj të jashtëzakonshme, e cila edhe një herë duke marrë parasysh çmimin e kësaj pajisje, është më se interesante.

Konkluzione

Para se të analizojmë pikat pozitive dhe negative të këtij Xiaomi Mi4c duhet të themi se edhe një herë kjo pajisje e lëvizshme nga prodhuesi kinez na ka lënë një shije të shkëlqyeshme në gojën tonë. Dhe kjo është edhe një herë Xiaomi ka arritur të zhvillojë dhe prodhojë një smartphone me performancë dhe dizajn të lartë, edhe pse ndoshta pak i drejtë, por interesant, me një çmim shumë të ulët.

Për pak më shumë se 200 euro, çdo përdorues mund të ketë këtë Xiaomi Mi4c që lëviz në mes të rrezes, megjithëse me siguri totale mund të përbëjë një betejë në disa aspekte për shumë terminale të të ashtuquajturës gamë të nivelit të lartë.

Sipas një mendimi shumë personal dhe pasi kam përdorur këtë pajisje për disa ditë, unë kam mbetur ta përshkruaj atë me atë thënie që thotë "mirë, bukur dhe lirë".

Më pozitive

Aspektet më pozitive që kemi gjetur në këtë Xiaomi Mi4c janë të shumta. Për shembull, dizajni, edhe pse materiali i përdorur është plastik, është i aftë të pushtojë çdo përdorues duke pasur parasysh ngjyrat dhe thjeshtësinë e tij tërheqëse. Performanca e tij, autonomia më se e saktë që mund të na ofrojë dhe një aparat fotografik më shumë se i shquar ato mund të jenë pika të tjera që mund të na bëjnë të vendosim për të blerë këtë terminal nga një prej prodhuesve më të shquar kinezë në treg.

Çmimi i tij pa dyshim që mbyll pikat pozitive dhe kjo është se çdo përdorues që dëshiron mund të ketë një terminal të shkëlqyeshëm, i cili është afër rrezeve të larta të tregut, për një çmim shumë të ulët që në varësi të ngjyrës që na pëlqen më shumë, mund të të jetë shumë pak më shumë se 200 euro.

Më negative

Fatkeqësisht kjo pjesë nuk mund të lihet bosh dhe kjo është për shkak Mungesa e një karte microSD është një problem mjaft i madh, veçanërisht nëse blejmë versionin 16 GB të hapësirës ruajtëse. Ndoshta ne gjithashtu prisnim diçka më shumë për sa i përket kamerës së përparme ose dizajnit, por më shumë sesa si negativ ne mund ta vendosnim atë si gjëra për t'u përmirësuar për versionet e ardhshme të këtij smartphone.

Ne gjithashtu mund të kujtojmë në këtë seksion versionin e sistemit operativ, Android 5.1, i cili shpresojmë së shpejti të bëhet histori me ardhjen e Android 6.0, megjithëse azhurnimet e softuerit nuk janë një nga pikat e forta të Xiaomi.

Xiaomi

Çmimi dhe disponueshmëri

Ky Xiaomi Mi4c është shitur tashmë për disa muaj në treg dhe përkundër faktit që mund ta blini në një numër të madh dyqanesh në rrjetin e rrjeteve, rekomandimi ynë është që ta blini në Igogo, përmes sa vijon lidhje, për çmimi 243 euroEdhe pse në varësi të ngjyrës që zgjidhni, mund ta keni në shtëpi brenda pak ditësh për pak më shumë se 200 euro.

Çfarë mendoni për këtë Xiaomi Mi4c?. Ju mund të na jepni mendimin tuaj në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.

Mendimi i redaktorit

Xiaomi Mi4c
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
203 a 243
 • 80%

 • Xiaomi Mi4c
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ekran
  Redaktori: 95%
 • performanca
  Redaktori: 85%
 • Kamera
  Redaktori: 85%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 95%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • çmim
 • Karakteristikat dhe specifikimet
 • bateri

Contras

 • Mungesa e microSD
 • Kamera perballe
 • Versioni Android

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julio dijo

  Përshëndetje, ju thoni që performanca nuk është një pikë e fortë e xiaomi. A keni pasur ndonjë xiaomi si një telefon personal? Unë mendoj se jo, kur po e pohoni se, xiaomi nëse karakterizohet nga diçka është për t'i dhënë shumë mbështetje terminale jo aq sa molla, por pothuajse një urim

bool (e vërtetë)