ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551, është lojëra dhe është premium [Analizë]

Ne nuk kemi gjithmonë mundësinë të analizojmë dhe vëzhgojmë pajisje të tilla novator. Këtë herë do t'ju kujtojë në mënyrë të pashmangshme për Asus Zenbook Pro Duo një pajisje që ne e kemi analizuar edhe këtu në Actualidad Gadget dhe nga e cila pi direkt ky Zephyrus Duo për sa i përket dizajnit, por si gjithmonë, i përshtatur për publikun e Republikës së Gamers.

Ne i hedhim një vështrim të thellë laptopit të ri ASUS ROG Zephyrus Duo, një laptop lojrash me ekran të dyfishtë me pajisje skandaloze, a e jep atë atë që premton? Pikërisht këtë duam të analizojmë në këtë laptop që ofrohet si një alternativë unike dhe e veçantë në treg.

Një dizajn unik dhe i pakrahasueshëm

Gjëja e parë që na tërhoqi vëmendjen është dizajni i tij, megjithëse kemi gjetur një ngjashmëri të arsyeshme, siç e kemi përmendur tashmë, me vëllanë e tij në versionin standard të konsumit Zenbook Duo, ai ka karakterin e tij. Sigurisht në krahasim me versionin e mëparshëm nuk ka shumë ndryshime, megjithatë mbulesa e pasme ka mikroperforacionet klasike tipike për produktet Republic of Gamers dhe linjat e saj agresive, në këtë seksion konstruksioni të jep një ndjesi qëndrueshmërie dhe mbi të gjitha cilësore, ASUS ka qenë gjithmonë një prodhues ekspert në këto aspekte dhe ky produkt nuk do të ishte më pak.

 • dimensionet: 360 x 268 x 20,9 mm
 • pesha: 2,48 kilogramë

Nuk është tepër e trashë nëse marrim parasysh gjithçka nga e cila përbëhet, megjithatë, strehon një nivel të mjaftueshëm lidhjeje. Ekrani "i dyfishtë" ngrihet në një pozicion më të rehatshëm për sa kohë që ne përdorim pajisjen, diçka që mendoj se është thelbësore. E çuditshme është edhe vendndodhja e "trackpad" dixhitale në anën e djathtë të skajshme, e detyruar në këtë rast nga hapësira e reduktuar për tastierën, e cila nga ana tjetër ka mjaftueshëm udhëtim dhe ndriçim RGB LED sipas pritshmërive.

Karakteristikat teknike

Në nivelin e procesorit kjo ASUS ROG Zephyrus Duo Fillon me një procesor AMD, veçanërisht Ryzen 9 në versionin e tij 5900HX me një performancë më shumë se kontrast të lojërave, duke sakrifikuar temperaturat. Shoqërohet me 32 GB RAM DDR4 në 3200 Mhz dhe së fundi, për ruajtje nuk ka asgjë më pak se dy memorie solide 0TB NVMe RAID 1, padyshim që në këtë pajisje nuk është kursyer asnjë harduer dhe mund të thuhet se ASUS ROG ka hedhur. të gjithë mishin në hell, është e vështirë të gjesh pajisje të ngjashme.

GPU nuk është shumë prapa, ne kemi një NVIDIA GeForce RTX 3080 130W dhe me 16GB memorie GDDR6, Një nga kartat grafike më të mira në treg, e lançuar në fillim të vitit 2021 në një model specifik për laptopë, mund të themi se është një nga alternativat më të mira të disponueshme në treg. Për sa i përket shpejtësisë së përpunimit të të dhënave, SSD-ja e tij e dyfishtë NVMe në RAID 0 tejkalon shpejtësinë e transferimit të 7 GB / s (pak më shumë se gjysma me shkrim). Në nivel teknik, ne po përballemi me një nga laptopët më të gjithanshëm dhe më të fuqishëm që mund të gjejmë në treg, dhe që Ka një çmim, nëse jeni duke menduar ta blini mund ta blini në Amazon me ofertën më të mirë.

Lidhje e bollshme

Fillojmë, si gjithmonë, me portet fizike. Ne kemi një port në pjesën e pasme për të fituar rehati HDMI 2.0b në rast se duam të shtojmë një monitor të dytë, si dhe një port RJ45LAN dhe një presh USB-A 3.1. Kemi edhe port anash USB-C 3.1DP+PD, i shoqëruar nga dy porte të tjera USB-A 3.1, një lidhës i kombinuar i hyrjes dhe daljes së audios dhe përshtatësi i energjisë që në këtë rast është specifik për këtë laptop. Natyrisht, porta USB-C që është Power Delivery do të na sigurojë gjithashtu energji në rast se ne e dëshirojmë atë.

Në nivelin e lidhjes me valë, ky Zephyrus Duo ka zgjedhur gjithashtu versionin më të fundit në gjithçka, ne kemi WiFi 6 WiFi 6 (Gig +) (802.11ax) 2 × 2 RangeBoost dhe Bluetooth 5.1, Edhe pse ne rekomandojmë gjithmonë luajtjen me kabllo dhe me DMZ Host për IP-në e kompjuterit, realiteti është se për lojëra të tjera përveç FPS, ky WiFi i gjeneratës së gjashtë garanton vonesa nën 5ms dhe lidhje të qëndrueshme 600/600 sipas testeve tona. Në këtë aspekt nuk kemi gjetur probleme teknike, në fakt përvoja ka qenë jashtëzakonisht e mirë.

Një panel ideal dhe përvojë e mirë multimediale

Duhet të fillojmë me një ekran të 15,6 inç me rezolucion 4K për të cilin përdor një panel LCD IPS i rregulluar mirë përsa i përket ngjyrave, pa rrjedhje drite dhe me një shtresë të mirë për të shmangur reflektimet e padëshiruara. Ka një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz kjo e bën kënaqësinë tonë duke luajtur, po, i mungon një Webcam diçka që është e vështirë për t'u kuptuar në një laptop si ky, pse ASUS?

 • Imput LAG: Maksimumi 3ms
 • 132% sRGB
 • 100% Adobe
 • FreeSync
 • Pantone e vlefshme
 • Mbajtëse majë shkruese

Nga ana e tij ScreenPad Plus është 14,1 inç dhe padyshim që është i prekshëm, ne mund të punojmë me të, të marrim shënime ose ta përdorim atë si një zgjatim të desktopit. Ka 3840 piksele horizontalisht dhe ka një sistem ngritjeje automatike duke ngritur kapakun e laptopit që përmirëson ndjeshëm ajrosjen.

Nga ana e tij, ai ka dy altoparlantë 4W me Smart Amp dhe 2 Tweeter 2W, duke e bërë atë menjëherë një nga laptopët më të mirë kur bëhet fjalë për zërin, i dyti vetëm pas MacBook-ve të Apple. Ka mbështetje për audion Dolby Atmos si dhe teknologji inteligjente të amplifikimit.

 • Aura Sync për ndriçimin RGB

Për sa i përket autonomisë, ne kemi një sistem të Li-jon me 4 qeliza (90 WHrs, 4S1P) se edhe pse do të jetë e mjaftueshme për më shumë se tre ose katër orë automatizim zyre, testet që ne kryejmë gjatë lojës do të varen nga performanca në fjalë. Nuk ia vlen të ndalemi shumë në këtë aspekt aq sa rekomandohet të luhet online.

Mendimi i redaktorit

Natyrisht, ky laptop është një bast i sigurt dhe i thjeshtë, por për këtë ju duhet kaloni nëpër kuti, më shumë se 2.900 euro kushton në shitje ato vlejnë çdo gram të këtij laptopi që duket aq i thjeshtë sa të marrësh më të mirën e çdo shtëpie dhe ta bashkosh atë në një shasi të bukur dhe efikase.

Zepyrus Duo
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
2899,99
 • 80%

 • Zepyrus Duo
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Nëntor 2 nga 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Hardware
  Redaktori: 95%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Dizajn spektakolar dhe vizual
 • Lidhje e shkëlqyer fizike dhe pa tel
 • Pajisjet më të mira në çdo mënyrë

Contras

 • Nuk ka kamera në internet
 • Një modul RAM nuk është i zgjerueshëm
 • Çmimi mund të jetë pengues

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.