Si të hyni në modalitetin DFU në iPhone 7 dhe 7 Plus

Në këtë pikë, nëse keni qenë përdorues i iPhone për një kohë të gjatë, duhet të jeni të qartë se çfarë do të thotë të vendosni iPhone në modalitetin DFU, por me siguri po pyesni veten Si mund ta vendosim iPhone-in tonë të ri në këtë mënyrë pasi ai nuk ka një buton fizik në shtëpi dhe kjo ishte e nevojshme për të kryer këtë mënyrë DFU dhe të ishte në gjendje të kryente një restaurim të plotë të iPhone ose iPad tonë. Në rastin e iPad, metoda është e njëjtë pasi që butoni i shtëpisë nuk ka ndryshuar dhe është akoma një buton, por në rastin e iPhone 7 dhe 7 Plus të ri, duhet të ndiqen hapat e mëposhtëm.

Për të filluar, ne do të kujtojmë hapat për modelet që kanë një buton fizik të shtëpisë, në këtë rast të gjitha modelet para iPhone 7/7 Plus, iPad dhe iPod Touch. Gjëja e parë është Hapni iTunes dhe lidhni pajisjen me kabllon origjinale Apple USB të Apple.

 • Ne do ta fikim pajisjen
 • Atëherë ju duhet të mbani të shtypur butoni i sipërm derisa të shfaqet shiriti fikeni
 • Pasi pajisja të fiket duhet të shtypim në të njëjtën kohë butonin e shtëpisë dhe butonin e energjisë për 10 sekonda. Shtë e rëndësishme të llogaritni sekondat, përndryshe procesi mund të mos funksionojë
 • Pas 10 sekondash ne lëshojmë butonin e energjisë dhe mbajmë butonin e shtëpisë shtypur edhe për 5 sekonda përafërsisht. iTunes do ta njohë pajisjen dhe automatikisht ne mund të rivendosim plotësisht iPhone, iPod Touch ose iPad

Në rastin e iPhone 7 dhe 7 Plus të ri, ky është procesi

Siç e kemi përmendur tashmë, iPhone 7 i ri nuk e ka këtë buton të shtëpisë dhe për këtë arsye është zëvendësuar drejtpërdrejt nga butonat e uljes së vëllimit. Le të shohim hapat në detaje:

 • Ne hapim iTunes në kompjuter dhe lidhni iPhone të ri 7 me Kabëll Apple USB / Rrufe
 • Ne do ta fikim iPhone-in duke mbajtur shtypur butonin e energjisë
 • Këtu ndryshon procesi dhe tani duhet të shtypim butonin e uljes së vëllimit dhe butonin e energjisë së bashku për 10 sekonda.
 • Pasi të kenë kaluar 10 sekondat, ajo që duhet të bëjmë është lëshoni butonin e energjisë dhe mbani të shtypur butonin e uljes së vëllimit për 5 sekonda të tjera përafërsisht derisa iTunes të njohë iPhone

Në këtë mënyrë Do të kemi të aktivizuar modalitetin DFU në iPhone 7 të ri dhe ne mund ta rivendosim atë plotësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.