Google modifikon, përsëri, kërkimin e imazhit, duke shtuar tani një përshkrim

Në muajt e fundit, ne kemi parë se si Google i është përkushtuar vetes për të arritur një nga funksionet që përdoruesit përdorin më shumë: kërkimin e imazheve. Kur kërkoni imazhin e një produkti, aksesori, aksesori, pjesë rezervë ose ndonjë objekt tjetër, kërkimi i imazhit është mënyra më e mirë për të gjetur atë që ne po kërkojmë.

Në mes të shkurtit, Google hoqi butonin që na lejonte të shihnim imazhin të jetë në gjendje të shkarkojë pa pasur nevojë të hyni në faqen e internetit, për shkak të një problem me Getty Images, një bankë imazhesh që akuzoi Google për promovimin e piraterisë duke lejuar që imazhe me rezolucion të plotë të shkarkohen nga Google Images, edhe nëse përfshijnë filigranë. Por nuk ishte ndryshimi i vetëm që ky seksion ka miratuar.

Nëse kërkojmë imazhe në këtë seksion, mund të shohim se si Google ka shtuar një përshkrim të vogël të marrë nga uebi ku ndodhet poshtë çdo imazhi që na tregon në rezultate, një përshkrim që për shumë përdorues mund të mos ketë kuptim, kur dimë se çfarë kërkojmë dhe se gjithçka që bën është të zvogëlojë numrin e rezultateve që shfaqen në shfletuesin e një shikimi.

Pas heqjes së opsionit për të shkarkuar imazhet nga shfletuesi, ne u detyruam të përdorim zgjerime që shtuan përsëri butonin Shih imazhin, buton që pas ndryshimit të bërë përsëri nga Google, ka ndaluar punën, kështu që ne do të detyrohemi të presim dhe të shohim nëse zhvilluesi mundohet ta azhurnojë që të jetë në gjendje të ri-shkarkojë imazhet direkt nga motori i kërkimit ose ne do të kthehemi në epokën e gurit, duke u detyruar të vizitojmë faqen në internet për të ruajtur imazhi që na intereson.

Ne gjithashtu mund të përdorim motorin e kërkimit Bing, një motor kërkimi që nëse na ofron mundësinë për të ruajtur imazhet direkt nga motori i kërkimit dhe që për momentin, nuk ka shtuar ende një përshkrim në imazhe. Shpresojmë se ky është ndryshimi i fundit që Google bën në pjesën e imazheve të motorit të tij të kërkimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.