Huawei P9 Vs Samsung Galaxy S7, duel i pabarabartë? në lartësitë e skajit të lartë

Huawei P9

Këtë javë dhe pas një numri të madh të thashethemeve dhe rrjedhjeve, e reja u prezantua më në fund zyrtarisht. Huawei P9. Ky smartphone i ri nga prodhuesi kinez do të jetë drejtpërdrejt pjesë e familjes së të ashtuquajturit treg të nivelit të lartë ku do të takojë anije të tjera të tilla si LG G5, iPhone 6S ose Samsung Galaxy S7, me të cilin përballemi sot në këtë duel, në lartësitë e nivelit të lartë, por që me sa duket ka një fitues të qartë, edhe pse do të konfirmohet epërsia e terminalit Samsung?.

Edhe pse tani do të vazhdojmë të krahasojmë të dy terminalet pikë për pikë tashmë ekziston një aspekt në të cilin Galaxy S7 mund qartë Huawei P9 dhe nuk është askush tjetër veçse në shitje. Terminali i Koresë së Jugut ka qenë në treg për disa javë tani, duke korrur shifra të konsiderueshme të shitjeve, dhe suksesi i P9 ende nuk është parë.

Huawei gjithmonë është distancuar nga ngjarjet kryesore dhe për disa vite tani, gjithmonë ka paraqitur kërkimet e veta të shenjave jashtë ngjarjeve të mëdha siç është MWC. Kjo e bën atë të fitojë rëndësi, por edhe kohë krahasuar me pajisjet e tjera të lëvizshme. Këtë herë Galaxy S7 ka një avantazh të madh, i cili tani do të shohim nëse është në të gjitha kuptimet apo vetëm në disa.

Projektimi; fitorja për Huawei për detajet e vogla

Nëse shikojmë këtë Huawei P9 shpejt do të kuptojmë se po përballemi me një terminal në të cilin dizajni i tij është punuar dhe lustruar në një masë të madhe. Nuk është se dizajni i Galaxy S7 nuk është punuar dhe lustruar, por disa detaje, për të arritur përsosmërinë, janë ende në pritje.

Smartphone i ri i prodhuesit kinez ka një pjesa e përparme ku ekrani mbush të gjithë hapësirën, duke lënë kornizat anësore në vetëm 1,7 milimetra. Kjo jo vetëm që duket shumë mirë estetikisht, por gjithashtu zvogëlon shumë madhësinë e terminalit.Përveç kësaj, në pjesën e pasme Huawei ka arritur të zgjidhë një nga problemet më të mëdha të shumicës së prodhuesve, mes tyre Samsung, dhe ky nuk është tjetër veçse projeksioni të kamerës së pasme.

Ndryshe nga Samsung Galaxy S7, kamera Huawei P9 është plotësisht e integruar në pajisje, pa asnjë gjë të dukshme.

Së fundmi, për sa i përket dizajnit, ne duhet të nxjerrim në pah Huawei P9 që do të dalë në treg në katër ngjyra të ndryshme; gri e errët, e bardhë, ari dhe ari i trëndafilit. Në secilën nga këto versione përfundimi do të jetë i ndryshëm dhe për shembull terminali i bardhë ka një fund të petëzuar që na kujton qeramikën, ndërsa ngjyra gri na ofron një fund metalik të krehur.

Ekran; Samsung Galaxy S7 merr triumfin nga pak

Samsung

Nëse vendosim Huawei P9 dhe Samsung Galaxy S7 ballë për ballë dhe shikojmë vetëm në ekran, ndryshimet do të jenë minimale dhe në rastin e terminalit të prodhuesit kinez do të gjejmë një Paneli IPS 5,2 inç me një rezolucion të plotë HD prej 1.920 x 1.080 pikselë. Samsung nga ana e saj vendosi të montojë një Paneli Super AMOLED me rezolucion Quad HD prej 2.560 x 1.440 pikselë.

Ekrani i terminalit Samsung na ofron një dendësi prej 576 pikselë në inç, krahasuar me 423 pikselë të Huawei P9. Kjo është padyshim e rëndësishme, megjithëse grupi i ekranit dhe tiparet e tij janë ato që na bëjnë të deklarojmë smartphone-in e kompanisë së Koresë së Jugut si fitues në këtë pjesë.

Procesori dhe memoria

Nëse shikojmë brenda këtyre dy pajisjeve të reja mobile, gjejmë procesorin tonë. Në rastin e Samsung Galaxy S7 gjejmë një procesor tetë-bërthamor Exynos 8890, nga të cilët katër punojnë me një shpejtësi prej 2,3 GHz dhe katër të tjerë e bëjnë këtë në 1,6 GHz. Mbështetur nga një memorje RAM 4 GB ne gjejmë një fuqi të jashtëzakonshme që do të lejojë çdo përdorues të kryejë ndonjë aktivitet ose të përdorë pajisjen për gjithçka që mund të mendoni .

Në rastin e Huawei P9 procesori është një HiSilicon Kirin 955, gjithashtu me 8 bërthama, 4 prej të cilave janë Cortex A72 që punojnë me 2,5 GHz dhe katër bërthamat e tjera janë Cortex A53 dhe funksionojnë me 1,8 GHz. Lidhur me memorjen RAM në rastin e terminalit kinez gjejmë dy konfigurime, një hyrje me 3 GB dhe 32 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe një tjetër me 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse. Në të dy rastet, fuqia që na ofron për çdo përdorues mesatar me siguri do të jetë më se e mjaftueshme.

Në këtë seksion është e pamundur të deklarosh një fitues pasi të dy terminalet janë shumë të veçantë për sa i përket procesorit dhe në mungesë të testimit të Huawei P9 të ri, do të ishte shumë e guximshme të zgjidhja njërën ose tjetrën.

Kamera, dueli i vërtetë në lartësi

Huawei

Kamera e një smartphone është zakonisht një nga aspektet më të rëndësishme për përdoruesit dhe për këtë arsye një nga ato që prodhuesit përpiqen të përmirësojnë më shumë vit pas viti. Në rastin e Samsung dhe Huawei, nuk ka dyshim se ata kanë punuar shumë gjatë vitit të fundit dhe kjo është se përmirësimet që ata kanë futur si në Galaxy S7 ashtu edhe në P9 janë me të vërtetë të rëndësishme dhe interesante.

Duke filluar me Huawei P9, i cili është më i ri që nga prezantimi i tij vetëm pak orë më parë, mund të themi se prodhuesi kinez ka gjetur partnerin perfekt në Leica, një nga markat më të rëndësishme në botën e fotografisë. Kamera e këtij terminali të ri ka dy lente me dy sensorë 12 megapikselë secila me një hapje f / 2.2 y 27 milimetra gjatësia fokale.

Njëri nga këta sensorë është përgjegjës për kapjen e imazheve me ngjyra dhe sensori tjetër përqendrohet në shkëlqimin dhe detajet e figurës. Me sa duket, në fotografitë e para të bëra me P9, cilësia e tyre është thjesht e bujshme.

Samsung Galaxy S7

Sipas vetë Huawei, pikselët e secilit sensor kanë një madhësi prej 1,25 um, e cila kur bashkohet rezulton në pikë prej 1,76 um. Nëse i shtojmë të gjitha këto, marrim fotografi më të ndritshme sesa ato të marra me ndonjë terminal tjetër dhe gjithashtu me një kontrast shumë të përmirësuar.

Krahasimi me Samsung Galaxy S7, të cilin tashmë të gjithë e kemi parë cilësinë që na ofron kur bën një fotografi do të jetë i vështirë. Dhe është se kamera e terminalit Samsung gjithashtu përfshin dy sensorë me 12 megapikselë secili. Ndryshe nga pajisja Huawei, kjo nuk përfshin dy lente, por një. Sipas prodhuesit të Koresë së Jugut kjo lejon një fokus praktikisht të menjëhershëm dhe fotografi me 95% më shumë shkëlqim.

Nuk ka dyshim se Samsung dhe Huawei kanë bërë një bast shumë të rëndësishëm për kamerën e terminaleve të tyre dhe ato më të mirat në lidhje me Galaxy S6 dhe Huawei P8 janë të dukshme. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e kamerës më të mirë, unë mendoj se derisa të testojmë P9 të ri në thellësi do të jetë e pamundur të vendoset. Ne tashmë e dimë se për çfarë është i aftë Galaxy S7, i cili është thjesht fantastik, por nuk e dimë me siguri se për çfarë është i aftë Huawei P9, edhe pse nga sa është parë, cilësia e imazheve mund të jetë edhe më e lartë se ajo të ofruara nga terminali Samsung.

bateri

Më në fund ne do të ndalemi për të rishikuar baterinë që çdo terminal përfshin, dhe për këtë arsye autonominë që na ofron.

Bateria Të dy në Samsung Galaxy S7 dhe Huawei P9 gjejmë një bateri që arrin 3.000 mAh, dhe të dy pajisjet gjithashtu kanë karikim të shpejtë, një tipar më shumë se interesant, veçanërisht për ata përdorues që gjithmonë shkojnë pa baterinë shumë të ngarkuar dhe me nxitim.

Në mungesë të testimit të Huawei P9, telefoni inteligjent i prodhuesit kinez mund të ketë një përparësi në këtë seksion duke montuar një ekran me një rezolucion më të ulët, i cili do të bëjë një shpenzim më të ulët krahasuar me ekranin e Samsung Galaxy S7.

Vendim; një duel pa fitues, të paktën tani për tani

Samsung

Edhe pse ideja nuk më bind aspak, unë mendoj se duhet dhe duhet ta lë këtë duel pa fitues. Samsung Galaxy S7 ka inovuar shumë pak në çdo mënyrë, megjithëse është përmirësuar pak në disa aspekte. Sigurisht, nuk kishte nevojë për shumë për të vazhduar të ishte pa dyshim një nga terminalet më të mirë në treg.

Nga ana e saj, Huawei ka arritur të përmirësojë edhe më shumë dizajnin, të vazhdojë të presë kornizat e ekranit, të marrë një aparat fotografik pothuajse të përsosur dhe gjithashtu pa hequr pak energji nga ky Huawei P9.

Lidheni në lartësitë e nivelit të lartë, megjithëse ndoshta kur mund ta provojmë terminalin e ri Huawei në thellësi mund t'i japim një fitues këtij dueli.

Kush është fituesi për ju i duelit midis Huawei P9 dhe Samsung Galaxy S7?. Ju mund të na jepni mendimin tuaj në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   José dijo

    Duke pasur parasysh ndryshimin në çmim, unë do të ndryshoj Iphone5 për Huawei P9