Këto janë risitë kryesore që do të vijnë nga dora e Android P

Android P

Siç është zakonisht në këtë kohë, djemtë nga Google kanë prezantuar zyrtarisht se cili do të jetë versioni i ardhshëm i Android, Android P, një version është tashmë i disponueshëm vetëm në një version të parë të zhvillimit për të gjitha pajisjet në intervalin Google Pixel, si Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2 dhe Pixel 2 XL.

Tani për tani, djemtë nga Google na kanë paraqitur lajmet kryesore që do të vijnë nga dora e Android P në të gjitha terminalet që azhurnohen në këtë version, një azhurnim që ne shpresojmë që të mos marrë të njëjtën kohë që po merr Android Oreo aktualisht për të arritur. Nëse doni të dini se çfarë është risitë kryesore të Android PKëtu është një përmbledhje e shkurtër.

Pozicionimi i brendshëm

Android P ofron mbështetje për WiFi RTT në mënyrë që aplikacionet të na pozicionojnë në ambiente të mbyllura, në mënyrë që të na tregojnë informacione më të sakta se ku ndodhen dyqanet ose qendrat e interesit me një diferencë gabimi shumë më të vogël sesa ajo që na ofron aktualisht.

Ora lëviz në anën e majtë të ekranit

Android P

Ndryshimet në Android P pozicioni i kohës, nga e djathta në të majtë. Dhe meqenëse sistemi i ri operativ është optimizuar të jetë i pajtueshëm me pajisjet e lëvizshme notch, ka më shumë gjasa që në pjesën e sipërme të qendrës, asnjë informacion të mos shfaqet. Njoftimet fillojnë të shfaqen menjëherë pas kohës, ku do të shfaqen deri në 4 ikona të ndryshme. Nëse kemi më shumë njoftime në pritje të leximit, do të shfaqet një pikë që kur klikoni mbi të do të shfaqen të gjitha njoftimet në pritje.

Menuja më shumë ngjyra e cilësimeve

Google ka riorganizuar përsëri ekranin e cilësimeve të Android. Ky version i ri i Android na ofron pak opsionet e cilësimeve më shumë ngjyra me ikona të reja të rrumbullakosura. Paraqitja e përgjithshme vështirë se ka ndryshuar, duke zhdukur ikonat në shkallën klasike gri që ishin në versionet e mëparshme të Android. Frymëzuar nga Samsung.

Rizenjimi i Cilësimeve të Shpejta

Zona e cilësimeve të shpejta në të cilën mund të përdorim duke rrëshqitur gishtin poshtë nga maja e ekranit, ka marrë ndryshime të lehta, me qoshe të rrumbullakosura dhe ikona të konfigurimit që ndryshoni ngjyrën kur aktivizohet ose ato bëhen gri kur nuk aktivizohen.

Njoftime të pasura

Android P

Nëse njoftimet në Android janë të mira në vetvete, Google ka dashur t'i përmirësojë ato, jo vetëm duke na treguar mesazhet e fundit të bisedave që ende nuk kemi lexuar, por gjithashtu na ofron përgjigje të zgjuara në mënyrë që të mund të përgjigjemi direkt pa pasur nevojë të klikojmë në njoftim dhe të hapim aplikacionin. Këto njoftime të pasura gjithashtu na ofrojnë imazhe të plota, në rast se dikush na ka dërguar ndonjë.

Porta e aplikimit është përsëri një dok

Dock në Android P ku shfaqen aplikacionet që përdoruesi përdor më shumë dhe shiriti i kërkimit, na ofron një sfond të paqartë që do të na ndihmojë të dallojmë nga pjesa tjetër e përmbajtjes që shfaqet në ekran. Ekziston gjithashtu një ikonë mikrofoni në të djathtë të shiritit të kërkimit për qasje shumë më të shpejtë në kërkimet me zë me një prekje përmes "Asistentit të Google".

Butoni i energjisë tani na lejon të marrim pamje nga ekrani

Ndërsa është e vërtetë që disa terminale përmes shtresës së tyre të personalizimit na lejuan të marrim pamje nga ekrani, Android P na ofron natyrshëm mundësinë për të merrni pamje nga ekrani përmes butonit kryesor të pajisjes, kështu që nuk do të duhet të shtypim dy butona së bashku për të qenë në gjendje të marrim kapjet, siç ndodh në shumicën e pajisjeve. Por përveç kësaj, ai gjithashtu përfshin një redaktues të ekranit, një redaktor që mund të kemi qasje sa më shpejt që të bëhet kapja përmes njoftimit që pajisja do të na tregojë.

Shiriti i vëllimit lëviz në të djathtë dhe është vertikal

Android P

Duket se Google i ka pëlqyer ripoziciononi disa nga butonat Android Oreo, meqenëse kontrolli i volumit ka qenë një tjetër që ka parë vendndodhjen e tij të lëvizur, këtë herë në të djathtë të ekranit, duke ndryshuar gjithashtu orientimin e tij, tani duke qenë vertikal.

Të gjithë kontrollet e volumit ofrojnë një buton në pjesën e poshtme për të heshtur shpejt tingullin që korrespondon me secilën pjesë. Përveç kësaj, ne gjithashtu do të jemi në gjendje të hesht shpejt shpejt zërin e thirrjeve përmes një butoni specifik për këtë të vendosur poshtë kontrolleve të reja të menaxhimit të vëllimit.

Shkronja e përdorur shfaqet në më shumë vende

Android P

Ne nuk e dimë nëse ky ndryshim është i qëllimshëm ose Google dëshiron të fillojë zbatimin e shkronjave që kompania përdor në të gjithë sistemin. Kjo font, e quajtur Product Sans, duket se është e pranishme në të gjithë sistemin, ose të paktën kjo duket se nënkupton atë është në dispozicion në shumicën e njoftimeve të sistemit.

Modeli më i sigurt i zhbllokimit

Për të gjithë ata që vazhdojnë të përdorin modelin e shkyçjes për të hyrë në pajisjen e tyre kur gjurma e gishtit nuk mbaron së funksionuari, Android P na ofron një përmirësim thelbësor në funksionimin e modelit të zhbllokimit, pasi që ndërsa bëjmë vijën që formon modelin e zhbllokimit, kjo zbehet, ideal për kur e bëjmë atë në publik pasi gjithmonë mund të jetë dikush që shikon dhe ruan këngën.

Zmadhoni kur lëvizni nëpër tekst

nëpërmjet GIPHY

Kur lëvizim nëpër tekstin që duam të redaktojmë, madhësia e tij Isshtë zmadhuar sikur t’i vendosim një lupë, në të njëjtën mënyrë që mund të gjejmë aktualisht si në iOS dhe në shtresën e personalizimit të telefonave inteligjentë Samsung.

Animacione të sistemit të ri

Animacionet Android P janë më fluide duke dhënë një sens të thellësisë dhe një përvojë vizuale shumë më të këndshme sesa në versionet e mëparshme të Android. Le të shohim nëse versioni përfundimtar i mban ato.

Modaliteti i kursimit të energjisë është i përshtatshëm

Konsumi i baterisë Android P

Një nga kërkesat e përdoruesve të Android ne gjithmonë kemi gjetur në sistemin e kursimit të energjisë, një sistem të kursimit të energjisë që na ofron plane të ndryshme që nuk mund t'i rregullojmë me nevojat tona. Sidoqoftë, me Android P, Google na ofron mundësinë e të jemi në gjendje të menaxhojmë ose programojmë kur duam që pajisja të zvogëlojë konsumin e saj, ideal për kur nuk jemi shumë të qartë kur do të kemi një karikues në dorë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.