Analiza e Asus Zenfone 2, një telefon në të cilin ekuilibri i fjalës rezonon shumë fort

Asus Zenfone 2

Asus së fundmi lansoi Zenfone 2 si një smartphone 5,5 inç që ofron ndjesinë e ashpërsisë kur e mbani atë në dorë. Një telefon që kalon atë që quhet phablet për të na ofruar një cilësi të mirë në ekranin IPS me rezolucion Full HD dhe që jep veten si i përsosur për të lansuar të gjitha llojet e përmbajtjes multimediale dhe shijoni një përvojë të shkëlqyeshme Android e cila, në fund të fundit, është ajo për të cilën bëhet fjalë kur dikush merr një terminal të këtyre dimensioneve.

Ne do të komentojmë pak mbi përvojën e përdorimit pas disa javësh në të cilën unë isha në gjendje të mbledh një pjesë të asaj që ofron ky telefon në të cilin pesha e tij, 170 gramë dhe trashësia e tij, 10,9 mm, janë disa nga aftësitë e kufizuara mund të gjenden për ata që nuk kanë një dorë të madhe dhe nuk janë mësuar me një terminal të kësaj peshe. Asus na paraqet me një smartphone që, me baterinë e tij 3.000 mAh, ofron mjaft për të arritur deri në shpejtësi të jetës pa ndonjë problem.

Së pari

Në titull, me fjalën ekuilibër, dhe në dy paragrafët e parë kam përmbledhur pjesën e ndjesive të para që dikush merr kur ka Asus Zenfone 2. për një kohë. Pesha, qëndrueshmëria dhe trashësia e tij na vendos përpara një telefoni që ai shfaqet i matur dhe kjo është me seriozitet ku dikush gjen një tjetër prej mbiemrave të tij.

Zenfone 2

Përshtypjet e para kalojnë përmes cilësisë së materialeve të saj me plastikë dhe me një ekran që zë 70,8% të hapësirës së përparme me korniza shumë të pakta, kështu që pjesën tjetër e marrin çelësat fizikë dhe kamera e përparme në krye.

Në momentin që është ndezur vëzhgojmë një cilësi e mirë në ekran me rezolucion 1080p, dhe në njoftimet e para të marra, kur filloni llogarinë e Google, tingulli është me cilësi të shkëlqyeshme për të ofruar një stereo që kujdeset për përmbajtjen multimediale që do të filloni të luani në të veçanërisht mirë. Mund të na mungojnë altoparlantët e përparmë, por asgjë që prish një cilësi të mirë të zërit.

Karakteristikat kryesore

Asus nuk do ta ketë më të lehtë me këtë telefon, ai ka një punim të shkëlqyeshëm, por lufta tani është e ashpër në një treg Android ku smartphone-t që vijnë nga Kina po i bëjnë gjërat shumë të vështira, madje edhe për prodhuesit shumë të njohur si Samsung ose LG.

Asus Zenfone 2

Zenfone 2 ka kartat e tij për të luajtur gjithsesi, dhe një pjesë të tyre unë kam thënë tashmë, të cilave mund t'i shtojmë fotografia që është në një nivel të mirë, megjithëse nuk arrin atë që ofrohet nga Galaxy S6, Xperia Z5 dhe të tjera të nivelit të lartë siç është Nexus 6P i vetë Google. Ky smartphone luan në një kampionat tjetër dhe me çmime të tjera.

La pantalla

Ekrani 5,5 inç ofron shumë lojë dhe paneli i tij IPS ofron një të mirë cilësia në ngjyra dhe në ndjesitë që merren prej tij edhe me një kënd të mirë shikimi. E vërteta është se është pak kënaqësi të lësh të gjitha llojet e lojërave video dhe përmbajtjes multimediale si seri, video në YouTube ose filma nëse dëshironi, pasi që në versionin 64 GB do të keni një numër të madh gigabajt përpara.

Asus Zenfone 2

Duke pasur korniza shumë të holla dhe, megjithëse ka çelësa fizikë, Zenfone 2 zë një raport pak më shumë se 70% që nuk është aspak i keq.

Ekuilibri

Nëse bashkohemi me Bateri 3.00 mAh plus çip Intel Atom, ne gjejmë një terminal që, për të pasur një ekran të madh, arrin në mënyrë të përsosur ditën pa na frikësuar në mes.

Zenfone 2

Ai çip me katër bërthama Intel Atom 2.33GHz është çiftuar me të një memorje RAM prej 4 GB dhe një bazë prej 32 GB në hapësirën e brendshme, kështu që me këtë gjejmë fjalën ekuilibër si një tjetër me të cilën Zenfone 2 mund të quhet shumë qartë.

Shtë një telefon i ekuilibruar në të gjitha aspektet e tij Dhe kjo me siguri mund të jetë gjëja më e habitshme kur dikush fillon të zhytet për harduerin, softuerin dhe kalimin e ditëve ku po merr të gjithë lëngun e tij.

Do të jetë e vështirë për ju të gjeni një telefon me këtë madhësi në ekran dhe me çelësat fizikë nëse dikush nuk dëshiron të arrijë çmimet e Note 5 ose Galaxy S6 plus.

performanca

Nga bilanci shkojmë drejt e në performancën ku Zenfone 2 performon shumë mirë. Ndoshta duhet të mësohemi me ndërfaqen për të shkuar nga një vend në tjetrin në telefon, por realiteti që ju të merrni një përvojë të shkëlqyeshme në çdo mënyrë.

ndërfaqe

Nga një ndërfaqe, nga rruga, që kujton Touchwiz-in e vetë Samsung-ut, veçanërisht në panelin e njoftimeve dhe në ekranin e cilësimeve, pasi bashkohet me një numër të madh të aplikacioneve të veta. Nëse hiqni qafe prej tyre, do të merrni një rezultat më të mirë dhe një jetë më të gjatë të baterisë. Jo se dua të fajësoj Asus për aplikacionet e saj, dhe as ato nuk janë të këqija, por në fund të ditës, përdoruesit normalë kalojnë nëpër instalimin e aplikacioneve më të njohura, kështu që sa më pak të kemi, aq më mirë. Eshtë e panevojshme të thuhet, unë jam më i prirur për një shtresë më të pastër të personalizuar Android.

Ndërfaqja Zenfone 2

Sidoqoftë, me 4 GB RAM do të kemi më shumë se sa duhet kanë dhjetëra të hapura dhe ne mund të lëvizim nga njëri në tjetrin me pothuajse asnjë rrëmujë, kështu që ne kthehemi në ekuilibër për të na dhënë një përvojë të shkëlqyeshme Android ndërsa ditët kalojnë.

AnTuTu

Lidhur me standardet, rezultati i tij është me një mesatare prej 60.000 pikësh duke iu afruar rezultatit LG G4 me 65.507 pikë, kështu që është në një vend shumë të mirë, edhe pse larg Galaxy S6 edge të Samsung.

bateri

Me një kapacitet baterie prej 3.000 mAh, për sa kohë që nuk bëjmë gjëra të çmendura, ne do të arrijmë gjatë ditës, dhe se ka Android 5.0, një version që nuk shkon shumë mirë me autonominë e terminalit, kështu që kur Marshmallow (Android 6.0) zbret, mund të sigurojmë që do të përmirësohet në këtë drejtim falë sistemit të dozimit që përfshihet .

bateri

Këtu, si me terminalet e tjerë, kjo do të varet nga përdorimi që ne i japim ekranit, por mund të arrijë 5 orë e gjysmë nëse dikush kontrollon shkëlqimin mirë, pasi është në këtë element ku mund të konsumohet më herët sesa pritej.

Kamera

Kamera Zenfone 2 takohet shumë mirë në fotot e ditës, por aty ku çalon është në foto me dritë të ulët ku zhurma shfaqet shumë.

Me këtë tha, fotot që bëni gjatë ditës, edhe nëse nuk arrijnë cilësinë e telefonave të tjerë, po ata kane detaje, dhe si vetë terminali, ai ka një ekuilibër të mirë në ekuilibrin e bardhë dhe ekspozimin.

Kamera

Aty ku tërheq vëmendjen është në shpejtësia e përqendrimit dhe shkrepja e kapjes, diçka që është në kulmin e telefonave të tjerë inteligjentë siç është vetë Nexus 5X, i cili vërtetoi vlerën e tij në këtë veçori kur u prezantua.

Detaje të tjera për t'i kushtuar vëmendje është opsionet e kontrolleve manuale dhe aspekte të caktuara të softuerit të tilla si pasojat e kohës, selfiet, modaliteti HDR dhe funksione të tjera që janë parë tashmë në telefona të tjerë me performancë të mirë. Në regjistrimin e videos mund të harrojmë që 4K të ketë vetëm 1080p në 30FPS, madje as 60 nuk janë në dispozicion.

Shembuj të kamerës

Gjatë ditës

Rrethana me dritë të dobët

Brendshme

Macro

Veredicto

Unë mendoj se është shumë e qartë se me cilin lloj telefoni inteligjent gjejmë Zenfone 2. A telefon i fortë, i matur, serioz dhe se në ekuilibër gjejmë tiparin e tij më të madh. Nuk ka anda që bie në sy me të vërtetë, kështu që ne qëndrojmë si një e tërë për të pasur një seri karakteristikash që rrisin rezultatin mesatar për të marrë një përvojë të shkëlqyeshme Android.

Asus Zenfone 2

Një smartphone që mund të jetë shumë i madh për përdorues të caktuar për shkak të trashësisë së tij, ndërsa për të tjerët vendndodhja e butonit të energjisë duket e çuditshme në krye (kjo do të thotë që edhe me duar të mëdha duhet ta operoni me dy duar) ose që duket plastike si diçka nga e kaluara, megjithëse ka atë pamje metalike të krehur, por e vërteta është se sapo të shpenzohen 349 €, nuk do të tërhiqet aspak, pasi do ta shijoni gjithnjë e më shumë me kalimin e ditëve dhe javëve.

Ne shtojmë atë që u tha me një karikim i shpejtë për ta ngarkuar atë në më pak se një orë e gjysmë për të marrë 5 orë e gjysmë ekran, dhe kjo na sjell në një smartphone Android me cilësi të lartë dhe për këtë arsye blerja e tij rekomandohet shumë.

Nëse tashmë vendosni për versionin 64 GB plus një mikro SD, mundeni kënaquni në të gjitha llojet e përmbajtjes multimediale për të përfituar nga ai ekran 5,5 inç ISP.

Mendimi i redaktorit

Asus Zenfone 2
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
 • 80%

 • Asus Zenfone 2
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 75%
 • Ekran
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 85%
 • Kamera
  Redaktori: 75%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 75%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 75%


rekuizitë

 • Kapacitet i mirë i baterisë
 • Dizajn i fortë
 • Bilanci në të gjithë përbërësit e tij

Contras

 • Shumë aplikacione vetanake
 • Fotografitë kanë zhurmë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)