Starkvind është formula e IKEA për rishpikjen e pastruesve të ajrit [Analizë]

IKEA po punon shumë për të zbatuar produkte të ndryshme që mund të përfshijnë "automatizimin bazë të shtëpisë" të një shtëpie standarde. Dëshmi për këtë janë bashkëpunimet e panumërta me Sonos që kemi mundur të rishikojmë më parë, si dhe versioni i tyre i parë i një pastrues ajri të aksesueshëm që kemi testuar gjithashtu.

Tani është koha për të rafinuar produktet, dhe kjo ka qenë ideja kryesore me të renë Starkvind, një pastrues ajri i gjithanshëm në tavolinë me veçori të përshtatshme. Qëndroni me ne dhe zbuloni se nga përbëhet ky pastrues ajri i veçantë nga IKEA që i bën markat e tjera të dridhen në këtë treg.

Materialet dhe dizajni: Do të jetë e vështirë të dini se është një pastrues

Dhe titulli në këtë seksion dizajni është përmbledhja më e mirë e pajisjes dhe ajo që unë mendoj, nga këndvështrimi im modest, është pikërisht pika më e favorshme e saj. Është e vështirë të dish se çfarë dreqin është nëse nuk të thonë, dhe kjo është mirë, sepse në thelb është një tryezë. Siç kemi thënë, një tavolinë që ka aftësinë për të pastruar ajrin dhe që ka sistemin klasik të montimit IKEA që ju pëlqen, ose urrejtje. Mora një mësim të vlefshëm kur arredova shtëpinë time, gjithmonë duhet të blini kaçavidën elektrike IKEA, do të fitoni shëndet dhe kohë.

 • Ngjyrat: Kafe e errët / Lisi i bardhë
 • Versione: Me tabelë të integruar / Në modalitetin individual
 • Përmasat: 54 x 55 centimetra

Por le të mos devijojmë dhe të vazhdojmë të flasim për Starkvind, pastruesin IKEA që edhe pse në modeli i tij 149 euro mund të jetë një tavolinë anësore 54 x 55 cm, Mund ta blejmë edhe në versionin e tij prej 99 euro, gjë që e kufizon atë në të qenit një pastrues mjaft i madh që ka një këmbë klasike metalike në stilin e modelit të mëparshëm. Kablloja 1,50 metër është e integruar në njërën nga këmbët (mbani parasysh këtë kur e vendosni) dhe përzihet shumë mirë me mjedisin, megjithatë, kjo kufizon për arsye të dukshme vendndodhjen e tavolinës, e cila preferohet të vendoset pranë një mur, apo divan që të mos ketë një kabllo të rrezikshme të varur përreth.

Montimi dhe konfigurimi

Në këtë montim do të varet shumë nga përdoruesi dhe personaliteti i tij. M'u deshën mezi 10 minuta për të përfunduar 13 hapat. Tabela ka mezi tetë vida që vendosen me çelësin Allen të përfshirë dhe kapakun në formë klikimi, pjesa tjetër është më shumë një punë montimi pastrues siç është vendosja e filtrave dhe instalimeve elektrike.

Sa i përket konfigurimit, është e thjeshtë. Filtri i parë është montuar tashmë, por në një thes, kështu që ne duhet të hyjmë në kabinën dhe ta paguajmë atë. Pasi e kemi bërë këtë, vendosim filtrin e dytë të pastrimit të gazit që mund ta blini veçmas për 16 € (ideal për aromat).

Tani është koha për të përfituar nga veçoritë e tij të automatizimit të shtëpisë. Ky Starkvind ka lidhje me sistemin IKEA Tradfri, kështu që ne mund të punojmë nga aplikacioni IKEA Home Smart. Eshtë e panevojshme të thuhet, "ura" Tradfri është rreptësisht e nevojshme për këtë. Ne thjesht ndjekim hapat e mëposhtëm:

 1. Hapim aplikacionin dhe zgjedhim pajisjen
 2. Ne shtypim butonin e çiftimit kur kërkohet
 3. Lidhet automatikisht

Tani na mbetet vetëm ta integrojmë me HomeKit të Apple ose Alexa të Amazon dhe ta shijojmë. Ky është, meqë ra fjala, produkti i parë IKEA Tradfri që përdor sistemin automatik të çiftimit në këtë mënyrë, dhe është diçka për të cilën duhet të jemi mirënjohës.

Aftësitë e pastrimit dhe karakteristikat teknike

Fillojmë me karakteristikat themelore teknike, kjo pajisje ka gjithashtu një modalitet "automatik" me pesë fuqi manuale që do të lëshojë një zhurmë të caktuar në varësi të kapacitetit të pastrimit:

 • Niveli 1: 24 db për 50 m3
 • Niveli 2: 31 db për 110 m3
 • Niveli 3: 42 db për 180 m3
 • Niveli 4: 50 db për 240 m3
 • Niveli 5: 53 db për 260 m3

Si mund të ishte ndryshe, edhe konsumi i energjisë elektrike do të rritet në mënyrë progresive, midis 3W në modalitetin minimal dhe 33W në modalitetin maksimal. Në të njëjtën mënyrë, ne kemi një sërë elementësh që duhet t'i ruajmë.

 • Para-filtri: Pastrimi dy deri në katër javë
 • Sensori i cilësisë së ajrit: Çdo 6 muaj
 • Filtri i grimcave: Ndërroni çdo 6 muaj
 • Filtri i gazit: Ndërroni çdo 6 muaj

Modaliteti automatik Nga ana e tij, ai do të zgjedhë shpejtësinë e ventilatorit sipas cilësisë së ajrit falë matësit të grimcave PM 2,5. Për të zëvendësuar filtrin kur shfaqet paralajmërimi në panelin e kontrollit, duhet të shtypim butonin «reset» që ndodhet brenda, për të paktën tre sekonda derisa treguesi të fiket.

Përdorni përvojën

Siç kemi thënë, filtri standard përdoret për të hequr pluhurin, polenin dhe alergjenët e tjerë të ajrit (PM 2,5). Nga ana e tij, filtri i gazit na lejon të eliminojmë tymrat, gazrat dhe veçanërisht aromat, një aksesor që shitet veçmas dhe që nga këndvështrimi im është i nevojshëm. E pra, pa të ne jemi të privuar nga një nga karakteristikat që pikërisht për mua është më interesante nga këta pastruesit, ajo e aromave. Në kohë të të ftohtit është interesante të mund të “ajrosësh” shtëpinë pa pasur nevojë të hapësh asnjë dritare, vihet re një kalim i mirëmëngjes dhe një erë e papërshkrueshme e pastërtisë.

Si avantazh, ne kemi një dizajn që vetëm IKEA ka mundur të ofrojë deri më tani dhe kjo na çliron nga nevoja për të justifikuar vendosjen e pastruesit, gjë që në shumë raste është arsyeja që na bën të shmangim ardhjen në shtëpi. Tani do të na duhet të zëvendësojmë vetëm një nga tavolinat tona anësore me këtë Starkvind dhe kemi një dy-në-një. Ky dizajn funksionon veçanërisht mirë me ato shtëpi të dekoruara me elementë IKEA, por ato janë mjaft neutrale, Ato nuk do të përplasen në shumicën e ambienteve dhe e bën atë ideal edhe për zyra.

Për sa i përket kënaqësisë, ne kemi gjetur performancë të mirë si në drejtim të pastrimit të ajrit ashtu edhe në eliminimin e aromave, shoqëruar me integrim absolut me pjesën tjetër të elementeve të automatizimit të shtëpisë dhe madje edhe vetë IKEA si ky i verbër i zgjuar që ne i kemi testuar tashmë më parë. Në këtë pikë, Starkvind për 159 euro më duket një alternativë shumë për t'u marrë në konsideratë.

Mendimi i redaktorit

Starkvind
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
99,99 a 149,99
 • 80%

 • Starkvind
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Nëntor 27 nga 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • potencia
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 85%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Integrimi me automatizimin e shtëpisë
 • Aftësitë e pastrimit dhe thjeshtësia

Contras

 • Kërkon urën Tradfri
 • Versioni pa tavolinë nuk është shumë tërheqës

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.