Çfarë është uTorrent dhe si ta përdorim atë

uTorrent

Që kur interneti erdhi në shtëpitë tona, mundësitë e hyrjes në përmbajtje të pafund në internet janë rritur në mënyrë eksponenciale. Rreth dhjetë vjet më parë, e pamë pothuajse të pamundur të kontrollonim një kompjuter të vendosur në anën tjetër të planetit në distancë nga divani ynë, me cilësi të mjaftueshme për të qenë në gjendje të punojmë rehat dhe pa ndërprerje. Dhe sot, me një kompjuter dhe një lidhje interneti mund të bëjmë të pamendueshmen.

Sigurisht, ka shumë mënyra për të ndarë skedarët, por sot do të mbështetemi te përroi. përrua është thjesht një lloj shkarkime p2p, ose çfarë është e njëjtë, peer to peer. Kjo, në gjuhën e Cervantes, nuk do të thotë më shumë se ndajnë skedarët midis dy makinave ose përdoruesve. Dhe menaxheri më i popullarizuar i torrentit është uTorrent, për të cilën do të flasim sot. Do të na lejojë ndajnë skedarët, si dhe shkarkojnë dhe lejojnë të tjerët të shkarkojnë atë që duam. Vazhdoni të lexoni dhe mos humbni asnjë detaj për të përfituar sa më shumë nga ky mjet i dobishëm.

Gjëja e parë që duhet mbajtur parasysh është ai uTorrent është në dispozicion për të dy Mac dhe PC dhe Linux. Ne do të duhet të hyjmë në tuajin faqen zyrtare të internetit dhe shtypni butonin e gjelbër që do të gjejmë në sy për ta shkarkuar. Procesi do të fillojë automatikisht, duke shkarkuar instaluesin e duhur për sistemin tonë operativ. Pasi të shkarkohen, ne thjesht duhet të ndjekim hapat e treguar nga vetë instaluesi në mënyrë që, së fundmi, uTorrent të funksionojë tashmë në makinerinë tonë.

Ekrani kryesor Utorrent

Kur hapni programin për herë të parë, në tuajin ekrani kryesor do ta shohim tre pjesë të diferencuara qartë. Më e rëndësishmja është hapësirë ​​për shkarkim, ku do të kemi informacione të ndryshme për secilin shkarkim që kemi në progres, siç do ta shohim më vonë. Në anën e majtë do të kemi sidebar, ku mund të diskriminojmë se cilat skedarë i shohim në ekran bazuar në statusin e tyre: shkarkimi, i përfunduar, aktiv, joaktiv ose të gjitha. Në pjesën e poshtme të ekranit do të kemi një panel informacioni me disa skeda, ku mund të zgjedhim informacione të tilla si shpejtësia e ngarkimit dhe shkarkimit në kohë reale në mënyrë grafike, Informacion i pergjithshem në lidhje me dosjen në fjalë, folders me të cilin është i përbërë, etj.

Isshtë shumë e rëndësishme pasi të instalohet programi dhe para se të filloni ta përdorni, që bëjmë një konfigurimi i saktë të së njëjtës. Kështu, përvoja e përdoruesit do të jetë më e kënaqshme, duke fituar shpejtësi në shkarkime dhe duke e pasur gjithë përmbajtjen tonë shumë më të organizuar. Ata janë pesë minuta me vlerë për të investuar në këtë seri gjërash që ne i shpjegojmë më poshtë.

Preferencat e UTorrent

Në seksionin i përgjithshëm nga menuja e preferencave, do të kemi mundësi të ndryshme që mund të shpjegohen nga vetë ata. Opsione si fillimi automatik i aplikimit kur i ndezim pajisjet tona, pyesni para se të largoheni, filloni shkarkimet automatikisht ose gjuhë, për shembull. Shkurtimisht, cilësimet themelore të përdorimit që na lejon programi.

konfigurimi i gjerësisë së bandës utorrent

Një tjetër nga opsionet më të rëndësishme për funksionimin e duhur të uTorrent është konfigurimi i gjerësisë së brezit. Zakonisht uTorrent e menaxhon atë automatikisht (me kutinë e parë të zgjedhur), por ne mund ta vendosim këtë manualisht. Epo nëse nuk doni që shkarkimet e torrentit të bëhen me gjithë gjerësinë e bandës së rrjetit tuaj, ose sepse dëshironi ta kufizoni atë në mënyrë që të mos kalojë një shifër të caktuar në veçanti secilën vlerë mund ta rregulloni manualisht, si në shkarkim ashtu edhe në ngarkim. Nëse e keni një të tillë tarifë në internet me një sasi të caktuar të të dhënave të kufizuara, ekziston një opsion i quajtur shkalla kufitare, në të cilën mundeni konfiguroni sasinë e të dhënave që ju lejoni programin të ndahet, lart ose poshtë, në një periudhë të caktuar kohe.

programues utorrent

Dhe së fundmi, mundësia e konfigurimit që mund t'ju ndihmojë më shumë kur menaxhoni shkarkimet me uTorrent është e saj programues. Në skedën që mban emrin e tij, do të duhet vetëm kontrolloni kutinë dhe pastaj mund ta konfiguroni sipas dëshirës tuaj. Secila qelizë korrespondon me një interval prej një ore gjatë çdo dite të javës, dhe është e koduar me ngjyra me katër opsione të ndryshme: i pakufizuar, limiti i aktivizuar, vetëm mbjellja dhe programi i çaktivizuar. Me këtë mundeni konfiguroni aktivitetin e programit në varësi të ngarkesës që është normalisht në rrjetin tuaj të shtëpisë, duke lejuar që gjatë punës me kompjuterin uTorrent të mos kalojë një kufi të vendosur nga ju në pjesën e poshtme të ekranit, ndërsa në orë pak përdorimi të rrjetit, të keni shpejtësinë e pakufizuar. Nëse këto mundësi nuk janë të mjaftueshme për ju dhe shpejtësia e rrjetit tuaj është e ngadaltë, mos harroni këto truket për të përmirësuar shpejtësinë e rrjetit tuaj WiFi.

Pasi të konfigurohet aplikacioni, është koha të filloni një shkarkim. Për të qenë në gjendje të shkarkoni me uTorrent, së pari do të duhet të kemi skedarin .torrent të asaj që duam të shkarkojmë. Kjo skedar me një shtrirje .torrent nuk është asgjë më shumë se një dokument i vogël e cila, kur hapet me uTorrent, ofron informacionin bazë të asaj që ne duam të marrim, dhe prej nga duhet ta shkarkoni. Ne mund t'i marrim ato përmes rrjetit, në faqet tipike "muzikë dhe shkarkim filmi". Në këtë postim nuk do të përmendim asnjë, pasi ato mund t'i nënshtrohen ndryshimeve të vazhdueshme, dhe mbase pas një kohe, ato nuk do të jenë më të disponueshme.

Por mjafton vetëm një pak kërkim në google duke shkruar atë që duam të shkarkojmë me mbiemrin «torrent» dhe nuk do ta kemi të lehtë ta gjejmë. Thjesht duhet shkarkoni skedarin në fjalë me shtrirjen .torrent Dhe kur ta hapni, uTorrent do të kujdeset për pjesën tjetër.

shkarkim uTorrent

Pasi të hapet me uTorrent, do të shfaqet në ekranin e shkarkimit. Të dhënat thelbësore për t'u marrë parasysh janë:

  • El emër të skedarit që po shkarkojmë
  • Lokali progres të shkarkimit, si përqindje
  • El shtet të shkarkimit, pasi do të ketë skedarë që janë joaktivë për një periudhë të caktuar kohe
  • La shpejtësi ngarkimi dhe shkarkimi, të vendosura në skedën "Shpejtësia" të panelit të poshtëm.

Me këto të dhëna mundemi monitor në kohë reale statusi i shkarkimit tonë. Sapo shiriti i progresit të jetë i plotë dhe të arrijë 100%, do të jetë tregues që shkarkimi ynë ka përfunduar, kështu që ne do ta kemi skedarin në dosje të cilin e kemi treguar si destinacion në preferencat e uTorrent. Thjesht duhet ta hapim me programin përkatës dhe ta shijojmë në kompjuterin tonë.

Nëse preferoni të përdorni alternativa P2P, mos harroni artikullin tonë servera për eMule me të cilën gjithashtu mund të shkarkoni skedarë lehtësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.