Përveç P40, Huawei ka prezantuar edhe Watch GT 2e, ndihmësen Celia, Huawei Video dhe më shumë.

Huawei Watch GT 2

Pak më shumë se një muaj më parë, Huawei njoftoi se më 26 mars do të prezantohej zyrtarisht në Evropë, diapazoni i ri P40 një gamë e përbërë nga 3 modele dhe që tashmë e kemi krahasuar në Ky artikull me ekuivalentet e tyre me Diapazoni S20 që prezantoi shkurtin e kaluar.

Por gjatë kësaj ngjarje, jo vetëm që ka Huawei P40 në tre variantet e tij, 4 nëse llogarisim modelin Lite e cila doli në treg disa javë më parë, pasi kompania aziatike gjithashtu prezantoi një orë të re inteligjente the Shikoni GT 2e, përveç një ndihmësi të vet të pagëzuar si Celia së bashku me shërbime të tjera.

Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2

Bota e orës inteligjente vazhdon të rritet vit pas viti, dhe aktualisht është bërë një burim i rëndësishëm i të ardhurave për prodhuesit që vazhdojnë të bëjnë bast për këtë lloj pajisje dhe ku ne nuk gjetëm ndonjë që menaxhohet nga Wear OS, Sistemi operativ i Google.

Google nuk i ka dhënë kurrë dashuri të veçantë sistemit të saj operativ për veshjet përveç që ofron një seri kufizimesh që prodhuesit nuk mund t'i gjenin nëse dëshironin ta përdornin atë. Kjo i detyroi prodhuesit të përdorin sistemet e tyre operative, sisteme operative shumë më funksionale dhe me konsum më të ulët të baterisë, një nga problemet kryesore të orëve inteligjente.

Angazhimi i Huawei në botën e orëve inteligjente vazhdon nomenklaturën që po përdorte deri më tani dhe quhet Huawei Watch GT 2e. Tërheqja kryesore e këtij terminali është autonomia, një autonomi që, sipas prodhuesit, arrin 2 javë. Përveç kësaj, është zhytur deri në 5 metra, ofron mbështetje për më shumë se 100 aktivitete sportive dhe na ofron një dizajn sportiv.

Specifikimet e Huawei Watch GT 2e

Huawei Watch GT 2

Ekran 1.39 inç AMOLED
Processor Kirin A1
Kujtim -
Ruajtje 4 GB ruajtje
Conectividad Bluetooth 5.1 GPS Wi-Fi
Sistemi operativo Lite OS
sensore Accelerometer xhiroskop sensori i rrahjeve të zemrës sensori i dritës së ambientit barometër dhe magnetometër
Rezistenca Zhytje deri në 50 metra - 5 ATM
pajtueshmëri iOS dhe Android
bateri Ditë 14
përmasat 53 × × 46.8 10.8 mm
peshë 43 gram
çmim 199 euro

Rasti është bërë prej çeliku inox dhe rripi është i integruar në të, pra ne nuk mund ta zëvendësojmë atë me modele të tjera sikur të na ofrojnë prodhues të tjerë si Apple dhe Samsung. Mundësia e vetme që Watch GT 2e të përshtatet me shijet tona është ta blini atë direkt në ngjyrën që na pëlqen (e zezë, e kuqe dhe jeshile). Shiritat na tregojnë një dizajn shumë të ngjashëm me atë që mund të gjejmë në gamën Nike të Apple Watch, me vrima në të gjithë dhe ata na paraqesin një goditje me një shtrëngim.

Huawei Watch GT 2

Nëse kemi ndërmend të përdorim Huawei Watch GT 2e për të përcaktuar sasinë e aktivitetit tonë sportiv në natyrë me GPS, autonomia zvogëlohet në 30 orë, një autonomi që pjesa tjetër e modeleve do të dëshironin më shumë të ofronin kur përdorin GPS të integruar.

Ora zbulon automatikisht aktivitetin që po bëjmë, të paktën aktivitetet më të zakonshme, një funksion ideal për ata që gjithmonë harrojnë se ora inteligjente përdoret për diçka më shumë sesa për të parë kohën dhe njoftimet e WhatsApp. Përveç sensorit të rrahjeve të zemrës, ai gjithashtu përfshin një sensor që është përgjegjës për matjen e nivelit të oksigjenit në gjak.

Huawei Watch GT 2e, do të dalë në treg për 179 euro, dhe megjithëse ende nuk ka një datë specifike të lëshimit, ka të ngjarë që do ta bëjë këtë me Huawei P40 i ri në fillim të prillit 2020

Shërbimi VIP i Huawei

Shërbimi VIP i Huawei

Google na ofron 15 GB hapësirë ​​ruajtje falas dhe të pakufizuar në re për fotot dhe imazhet tona përmes Google Photos. Duke mos integruar shërbimet e Google, Huawei ka prezantuar të vetat shërbimin e vet të ruajtjes së reve i quajtur Huawei VIP Service, një shërbim që na lejon përmes ID tonë Huawei, të kemi një kopje rezervë me fotot, videot, aplikacionet, cilësimet e smartphone ...

Falas, ne kemi në dispozicionin tonë 5 GB hapësirë ​​ruajtëse falas plus një tjetër 50 GB falas për 12 muajt e ardhshëm.

Huawei Video, shërbimi streaming i Huawei

Video Huawei

Meqenëse nuk ka shërbime të Google, megjithëse ato mund të instalohen lehtësisht nëse kërkojmë në internet, kompania aziatike na ofron shërbimin e vet video streaming që quhet Huawei Video, një platformë që për 4,99 euro në muaj, na ofron qasje në të dy serialet dhe filmat, ndërkombëtarë, evropianë dhe spanjollë.

Por përveç kësaj, ai gjithashtu na ofron filma premierë, filma që mundemi qira për 48 orë për të shijuar në smartphone ose tablet tonë, dhe në të ardhmen, gjithashtu në pajisje të tjera. Ne mund ta provojmë Huawei Video falas për dy muaj. Për të hyrë në këtë shërbim, na duhet një pajisje Huawei / Honor me EMUI 5.x ose më e lartë, dhe që ID-ja jonë është e regjistruar në Spanjë ose Itali.

Celia, asistentja e vetë Huawei-t

Celia - Asistente e Huawei

Asistenti i ri që del në treg, e bën atë nga dora e Huawei dhe e bën atë për të kompensuar mungesën e shërbimeve të Google. Emri i saj, Celia, ka një zë gruaje dhe na ofron të njëjtën funksionalitet që mund t'i gjejmë aktualisht në asistentë të tjerë si Siri, Alexa, Bixby ose Google Assistant.

Celia - Asistente e Huawei

Jo vetëm që na lejon të vendosim alarme, të kontrollojmë axhendën ose të dërgojmë mesazhe, por gjithashtu na lejon të kemi qasje në muzikën tonë të preferuar, të menaxhojmë luajtjen e saj, të aktivizojmë dhe çaktivizojmë modalitetet në smartphone-in tonë, të luajmë seri komedi, të përkthejmë një menu restoranti, të marrim nje selfie ...

Për të gjithë ata që shqetësohen për sigurinë dhe privatësinë tuaj, Huawei e merr parasysh këtë dhe shprehet se identiteti i zërit ruhet vetëm në pajisje, ashtu si iPhone, dhe kurrë nuk do të dërgohet në re. Përveç kësaj, ajo përputhet me GPDR evropiane.

Celia arrin dorë për dore me Huawei P40, është në dispozicion në Spanjisht, Anglisht dhe Frëngjisht dhe në dispozicion për përdoruesit në Spanjë, Kili, Meksikë, Kolumbi, Mbretëri e Bashkuar dhe Francë.

Sa i përket zërit të femrës, nuk ka gjasa që brenda opsioneve të ofruara nga ndihmësi, të kemi mundësinë e ndryshoni zërin për një mashkull, më shumë se gjithçka sepse Celia është një emër femër (ose nëse do të quhej Manolo) Alexa, Siri ose Bixby janë emra neutralë, kështu që ne mund të vendosim gjininë që duam duke vendosur një zë mashkull ose femër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.