Si të shkarkoni një video nga Instagram

Sondazhet shtohen në Instagram Stories

Video është bërë një nga formatet më të përdorura në rrjetet sociale. Sa herë që shohim se si ndodhin ato më shumë mundësi kur ngarkoni video në rrjete si Instagram, e cila madje ka një platformë të re video. Ai gjithashtu luan një rol kryesor në rrjetet e tjera sociale si Facebook ose Twitter. Edhe pse një nga problemet me të cilat përballen përdoruesit është mënyra e shkarkimit të këtyre videove që janë ngarkuar në rrjetin social.

Kohët e fundit ju treguam se si mundemi shkarkoni video në Twitter. Tani është radha për të bërë të njëjtën gjë me Instagram. Rrjeti social i fotografive po lë gjithnjë e më shumë hapësirë ​​për video, dhe mund të ketë një që ju ka pëlqyer dhe dëshironi ta ruani në kompjuterin ose telefonin tuaj.

Instagram nuk na jep një mjet vendas që na lejon të shkarkojmë këto video postuar nga përdorues të tjerë. Pra, ne jemi të detyruar të përdorim mjete të palëve të treta për të qenë në gjendje t'i kapim ato. Për fat të mirë, zgjedhja e këtyre mjeteve është zgjeruar në mënyrë dramatike me kalimin e kohës. Kështu që po bëhet gjithnjë e më e lehtë.

Imazhi i ikonës në Instagram

Këtu ne shpjegojmë mënyra në të cilën ne mund t'i shkarkojmë këto video në varësi të pajisjes. Nëse jeni duke përdorur rrjetin social në telefonin tuaj Android, në versionin desktop ose në një pajisje iOS. Kështu, ju mund t'i shkarkoni këto video në çdo kohë pa ndonjë problem.

Shkarkoni Video Instagram në Android

Rrjeti social u krijua fillimisht për telefonat mobil, megjithëse ka një version të tij desktop për një kohë të gjatë. Por shumica dërrmuese e përdoruesve e përdorin atë nga smartphone-i i tyre. Nëse keni një telefon Android, ne gjejmë disa mënyra për të shkarkuar këto video. Mënyra më e thjeshtë është përdorimi i aplikacioneve. Në Play Store kemi një numër të madh të aplikacioneve që na japin këtë mundësi.

Opsioni më i mirë në këtë drejtim është Video Downloader për Instagram. Falë këtij aplikacioni, që mund ta shkarkojmë falas në këtë link, ne mund të shkarkojmë video në telefonin tonë Android që përdoruesit e tjerë ngarkojnë në rrjetin social. Dhe mënyra se si funksionon është me të vërtetë e thjeshtë, kështu që ne nuk do të kemi probleme në këtë drejtim. Pasi të shkarkohen, thjesht duhet të hyjmë në vetë Instagramin.

Aty duhet të vendosim videon që kemi parë që na intereson. Pastaj klikojmë në tre pikat vertikale që shfaqen në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit. Ne do të marrim disa opsione në një menu konteksti, midis të cilave edhe ne gjejmë mundësinë e kopjimit të URL-së të postit të thënë. Ne klikojmë në këtë opsion dhe URL do të jetë kopjuar në clipboard. Pastaj, ne hyjmë në aplikacionin që kemi shkarkuar në telefonin tonë Android.

Brenda këtij aplikacioni, ajo që duhet të bëjmë është të ngjisim URL-në që sapo kopjuam. Videoja që kemi parë në Instagram dhe që duam ta shkarkojmë do të shfaqet në ekran. Duhet të klikojmë në ikonën e ndarjes, ku më pas do të kemi mundësinë e shkarkimit të tij. Klikoni në këtë opsion dhe shkarkimi do të fillojë. Për disa sekonda ne do ta kemi videon në telefonin tonë Android.

ikonë e instagramit

Shkarkoni Video Instagram në PC

Versioni desktop i aplikacionit ka fituar prani. Aktualisht ne mund të kryejmë një numër të madh veprimesh prej tij, kjo na lejon të lundrojmë midis profileve të atyre llogarive që ndjekim në një mënyrë shumë të rehatshme. Prandaj, është e mundur që rastësisht të hasim në një video. Dhe nëse jemi duke përdorur kompjuterin, me Google Chrome si shfletues, kemi disa mundësi.

Shkarkoni direkt

Shkarkoni videon në Instagram

Ekziston një truk shumë i thjeshtë që na lejon të shkarkojmë videot pa nevojë për faqe ose instalim të shtesave në shfletues. Ajo që duhet të bëjmë është futni profilin në Instagram në të cilin ndodhet videoja që na intereson Sh.B.A. Kur jemi në profil dhe e kemi të vendosur videon, klikojmë me të djathtën mbi të, pa hyrë në postim. Më pas zgjedhim opsionin "lidhja e hapur në një skedë të re".

Kur hapemi në një skedë të re, adresa e videos duket diçka si kjo: https://www.instagram.com/p/Bpw1bBIl775/. E vetmja gjë që do të duhet të bëjmë është të modifikojmë pak URL-në e thënë. Thjesht duhet të shtoni qq para Instagram-it dhe kështu do të mund ta shkarkojmë. Pra URL do të bëhej: https://www.qqinstagram.com/p/Bpw1bBIl775/. Më pas shtypim enter në shiritin e adresave.

Do të duhet pak, por do të çojë në një faqe ku mund ta shkarkojmë videon direkt. Një buton i shkarkimit do të shfaqet në ekran, i cili është ai që duhet të shtypim në këtë rast. Kështu, ne e shkarkojmë videon në kompjuterin tonë në një mënyrë të thjeshtë.

Zgjerime

Tregime Instagram

Google Chrome ka një numër të madh të shtesave në dispozicion, falë të cilave mund të shkarkojmë këto video që shohim në Instagram në PC tonë. Kështu, ne thjesht duhet të instalojmë këtë shtesë dhe kur shohim një video, ne thjesht duhet të klikojmë në butonin e shkarkimit, i cili lehtëson procesin në një mënyrë të jashtëzakonshme.

Ekziston një shtrirje e mirë që do të na lejojë të shkarkojmë të gjitha llojet e përmbajtjeve që ngarkohen në rrjetin social. Shtesa në fjalë quhet Shkarkues për Instagram, që mund ta shkarkoni në Chrome në këtë lidhje. Falë tij, ju do të jeni në gjendje të shkarkoni si fotografi ashtu edhe video që janë ngarkuar në rrjetin social. Funksionimi i tij është gjithashtu shumë i thjeshtë, kur e instalojmë në shfletuesin, thjesht duhet të futemi në rrjetin social.

Kur futni një profil, nëse vendosim kursorin mbi një video ose foto, do të shohim se çfarë do të marrim në krye të tij mundësia për të shkarkuar. Pra, thjesht duhet të klikojmë mbi të, në mënyrë që të mund të shkarkojmë videon ose foton që na intereson në një mënyrë të thjeshtë. Ato do të shkarkohen automatikisht në kompjuter dhe tani mund të ruajmë ose të punojmë me ta. Në rastin e videove, ato shkarkohen gjithmonë në formatin MP4.

Shkarkoni Video në Instagram në iPhone

Regjistruesi

Me iPhone është njëlloj si me Android, opsioni më i mirë dhe më i lehtë në këtë drejtim është përdorimi i një aplikacioni. Në App Store gjejmë shumë mundësi për të shkarkuar video nga Instagram, funksionimi i të cilave është i ngjashëm. Një opsion i mirë, i cili ka vlerësime pozitive të përdoruesve, është Regrammer, të cilin mund ta shkarkoni në këtë lidhje.

Kur ta kemi instaluar në iPhone, duhet të bëjmë shkoni së pari në Instagram dhe kërkoni videon që na intereson në këtë rast. Në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit kemi tre pika vertikale, mbi të cilat duhet të shtypim. Kur e bëni këtë, do të shfaqen disa opsione, ndër të cilat ne gjejmë atë që kopjon URL-në e videos në fjalë. Ne klikojmë mbi të.

Më pas hyjmë në Regrammer dhe do të shohim që një kuti shfaqet në ekran. Çfarë duhet të bëjmë është të ngjisni URL-në që sapo kopjuam në të. Pastaj klikojmë në butonin e pamjes paraprake për të parë që videoja që ne jemi të interesuar të shkarkojmë është vërtet. Tjetra, klikoni në butonin e ndarjes dhe do të marrim disa opsione. Ne kemi për të goditur të kursyer.

Kështu, videoja do të ruhet në iPhone tonë. Pra, procesi i shkarkimit të një videoje nga rrjeti i njohur social është shumë i thjeshtë falë këtij aplikacioni falas për iPhone.

Dëshironi të fitoni ndjekës në Instagram? Zbuloni këshillat më të mira për të qenë në gjendje ta bëni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.