Çfarë ju nevojitet për PlayStation VR dhe sa mund t'ju kushtojë e gjitha?

Paketimi i realitetit virtual i përbërë nga një kufje PlayStation VR, kamera PlayStation dhe kontrolluesit PlayStation Move

Paketimi i realitetit virtual i përbërë nga një kufje PlayStation VR, kamera PlayStation dhe kontrolluesit PlayStation Move

Edhe pse duhet të jetë një çështje shumë e qartë për të gjithë, pak njerëz e kuptojnë se çfarë nevojitet vërtet për PlayStation VR.

Shumë fjalë të mira mund të thuhen në lidhje me përvojat e ofruara nga PlayStation VR, pasi kompleti i dorëzuar nga Sony për pronarët e PlayStation 4 është i aftë t'ju zhytë në botë virtuale me afërsisht gjysmën e çmimit se një PC i nivelit të lartë me një Oculus Rift ose HTC Vive. Në të njëjtën kohë, realiteti virtual në komoditetin e shtëpisë tuaj është ende një përvojë mjaft e shtrenjtë, pa marrë parasysh se çfarë pajisje zgjidhni.

Problemi më i madh, të paktën në rastin e kompletit të realitetit virtual të ofruar nga Sony, është se nuk mund të kuptoni mjaft gjithçka që ju nevojitet për PlayStation VR.

Në fillim mund të mendohet se duke investuar afërsisht 380 euro në përkrenaren Sony PlayStation VR keni gjithçka gati për të shijuar realitetin virtual, kjo nuk është aspak e vërtetë.

Para së gjithash, keni nevojë për një Playstation 4, PlayStation 4 Slim o PlayStation 4 Pro, të gjithë ata të pajtueshëm me PS VR. Edhe pse nëse paratë nuk janë problem për ju, unë do të rekomandoja PlayStation 4 Pro, disi më i shtrenjtë, por me performancë më të mirë dhe kohë më të shkurtër ngarkimi.

Paketë e plotë PlayStation VR

Paketë e plotë PlayStation VR

Përveç një tastierë loje PlayStation 4 dhe një çantë PlayStation VR, do t'ju duhet gjithashtu një kamerë PlayStation, e cila mund të jetë e çdo lloji, pasi që të gjitha janë të mira, pavarësisht nëse është kamera katrore e lëshuar së bashku me PS4 apo raundi ai që arrin. me prapashtesën V2. Nje kamera Playstation 4 V2Në varësi të dyqanit, mund t'ju kushtojë rreth 50 euro, por është e rëndësishme të theksohet se nëse keni PlayStation VR dhe PS4 dhe ju mungon kamera, nuk do të jeni në gjendje të shijoni realitetin virtual, pasi që sistemi nuk mund të instalohet ose konfigurohet për të luajtur një lojë ose për të parë një film.

Kontrollet Lëvizja në Playstation Ato gjithashtu mund të jenë më të reja ose më të vjetra, por ajo që duhet të dini në këtë rast është se blerja e tyre është opcionale. Ju mund të përdorni edhe kontrolluesit e lëvizjes në PS3.

Megjithëse ka shumë lojëra që mund të ofrojnë një përvojë më realiste me ndihmën e kontrollorëve, pothuajse çdo titull mund të shijohet me kontrolluesin standard PS4 që tashmë është në kutinë e konsolës. Nga ana tjetër, nëse do të bëni këtë investim, është më mirë të zgjidhni Pako Binjake PlayStation Move, e cila do t'ju inkurajojë të lëvizni më shumë duart dhe që ka një çmim prej rreth 70 euro në Amazon.

Lojë Farpoint VR me Kontrolluesin / Armën e Kontrollit të Qëllimit PlayStation VR

Lojë Farpoint VR me Kontrolluesin / Armën e Kontrollit të Qëllimit PlayStation VR

Nëse keni ndjenjën se nuk keni investuar sa duhet në këtë blerje hipotetike, ekziston edhe mundësia e blerjes së disa lojërave me kontrollues të dedikuar, si p.sh. Farpoint, një qitës që përfshin në kutinë e tij një vegël që duket si një armë gjahu dhe që mund t'i përdorni për të synuar armiqtë në një mënyrë më realiste. Kjo komandë mund të shihet në imazhin e mësipërm dhe do të varet vetëm nga ju që të vendosni nëse është e arsyeshme të lëvroni një tjetër 60 apo 70 euro për lojën PlayStation VR Aim Controller dhe Farpoint.

Me pak fjalë, nëse merrni parasysh edhe blerjen e lojërave të tjera me mbështetje për PlayStation VR, të tilla si VR Worlds, RIGS Mechanized Com League VR, Driver Club VR, Before Dawn: Rush of Blood, i gjithë ky investim mund të përfshijë realitetin virtual në sistemet tuaja të argëtimit në shtëpi lehtë tejkalojnë 1000 euro.

A keni shijuar deri tani PlayStation VR? Cili ka qenë investimi juaj dhe çfarë blerjesh keni bërë?

Mos ngurroni të na lini një koment në seksionin e fundit të këtij artikulli për të na treguar në lidhje me përvojat tuaja me PlayStation VR ose sisteme të tjerë të realitetit virtual që keni provuar ose blerë për shtëpinë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marina Rohler dijo

  Përshëndetje, a mund të përdor kontrollet e lëvizjes ps pa pasur syzet vr?
  ..A mund të përdor syzet VR pa kamerën?